Министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов даде старт на строителството на нов завод на "Малтери Суфле България" в Плевен, в строителството на който френската компания ще инвестира 56 млн. евро.  

"Инвестиция от този мащаб е много силен знак за бизнес климата в страната и положителен сигнал, че България има всички условия да бъде дом на компании от този ранг", каза Никола Стоянов, цитиран в съобщение на министерството. По думите му с проекта ще се внедрят иновации от най-ново поколение. "Още един важен факт е, че бъдещите планове на инвеститора са основно свързани с пазара му у нас", допълни министърът на икономиката. Той поясни, че с увеличаването на производството, компанията ще задоволи изцяло търсенето на българските пивоварни и ще създаде допълнителни възможности за увеличаване на износа за съседни държави.

Министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов говори пред изображение на проекта за новия завод

Снимка: Министерство на икономиката и индустрията

В момента компанията успява с 45 служители в предприятието им в Плевен да постига около 25 млн. лева годишен оборот. "Това говори за висока ефективност, иновации и максимална механизация", каза още Никола Стоянов. Той подчерта, че регионът се нуждае от нови работни места, затова още една добра новина е, че компанията планира да използва български изпълнители в хода на строителството.

На събитието присъстваха Гийом Кутюр, представител на група "Суфле", Клеман Гравро, директор на "Малтери Суфле България", Н.пр. Жоел Мейер, посланик на Франция, Тодор Джиков, заместник-министър на земеделието, Иван Петков, областен управител на Плевен, Георг Спартански, кмет на Плевен, и др.

"Малтери Суфле", дъщерно дружество на европейската селскостопанска група "ИнВиво", е един от трите най-големи производители на малц в света.

С новия си плевенски си завод с производствен капацитет от 60 000 тона малц годишно "Малтери Суфле" ще затвърди позицията си на водещ производител на малц в страната, като ще замени двата настоящи производствени обекта, разположени на 240 км един от друг (в Плевен и Хасково), чийто общ производствен капацитет не надвишава 30 000 тона.

Очакванията са новият завод да бъде пуснат в експлоатация в края на 2024 г.; предприятието ще отговаря на най-новите стандарти за производителност, безопасност и икономия на енергия.

Инсталиран фотоволтаичен парк на площадката ще произвежда 3,2 ГВтч, като ще  задоволява 40% от електроенергийните потребности, намалявайки сегашния въглероден отпечатък с над 1700 тона емисии годишно, съобщи infoPleven.

Посланикът на Франция в България Жоел Мейер говори на фона на проекта за новия завод

Снимка: БТА

"Малтери Суфле България" е част от френската група InVivo, която е един от водещите производители на малц в света. Компанията има повече от 92 обекта в 38 страни, а в нея са заети над 14 500 души. Подразделението за малц има производство в 12 държави, а в България то развива своята дейност чрез заводи в Плевен и Хасково. Инвестиционният проект, който стартира днес, е на стойност 56 милиона евро и цели удвояване на производствения капацитет на компанията до 60 000 тона малц годишно.

В представянето си "Малтери Суфле" отбелязва, че благодарение на своето майсторство във веригата на ечемика - от семена до бира, произвежда стандартни или специални малцове, пилзен, печени или органични, като непрекъснато подобрява устойчивостта на своите продукти. Чрез непрекъснато усъвършенстване, в партньорство със своите клиенти - международни пивоварни компании и занаятчии, производители на алкохол и на съставки - "Малтери Суфле" разработва малцове, които отговарят на най-взискателните спецификации.

Министър Стоянов коментира и двустранните икономически отношения с Франция. Европейската държава е сред водещите търговски партньори на България и заема 6-о място по отношение на износа на български стоки. През 2022 г. стокообменът между България и Франция е в размер на 2,6 млрд. евро, а френските инвестиции в страната възлизат на 1,2 млрд. евро.

"Зад тези числа стоят проекти, които създават над 15 000 работни места и гарантират икономическата активност между нашите две държави", коментира министър Стоянов. Той анонсира и провеждането на българо-френски бизнес форум в Париж. "Надявам се на него, компании като вашата - които вече са в България и постигат редица успехи тук, да разкажат за своя опит пред други потенциални френски инвеститори. Защото вярвам, че има много неизползван потенциал между нашите две държави", подчерта Никола Стоянов.