Ахмед Доган да бъде отстранен от борда на директорите на ТЕЦ "Варна" АД. Искане за това е подадено за вписване в Търговския регистър на 26 август, но е с дата 20 август - дни след смяната на контрола върху централата, пише "Капитал". Изданието отбелязва, че цялата операция е част от войната в ДПС между Делян Пеевски и Ахмед Доган, като буквално с няколко мълниеносни действия първият лишава втория от активи за десетки милиони, включително и от обитаваните от него имения.

В средата на месеца "Капитал" писа, че собствеността на дружеството е прехвърлена, като едноличен притежател вече е Данаил Папазов - транспортен министър в кабинета "Орешарски". Изданието отбелязва, че смяната на контрола в "ТЕЦ Варна" става, без да е поискано одобрение от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), каквото предвид оборота на компанията би трябвало да е необходимо.

От публикацията се разбира, че Папазов е предприел аналогични действия да отстрани Доган и от управата на още едно дъщерно дружество на "ТЕЦ Варна" - охранителната "Електрик секюрити", създадена през 2020 г., която по последни данни в АПИС има около 40 служители. Там също Доган е освободен с решение на Папазов в ролята му на изпълнителен директор на ТЕЦ-а.

Според решенията на негово място в бордовете на "ТЕЦ Варна" и "Електрик секюрити" влиза "Сигда кънстракшън" - компания, притежавана и управлявана от самия Папазов, който и в лично качество е директор. Той, както и другият член на бордовете - Андриян Атанасов, запазват постовете си, като мандатът им е удължен с нови пет години. Папазов става и председател на бордовете в двете компании - пост, който досега заемаше Доган. Атанасов е дългогодишен финансов директор на "Пристанище Варна", управляваното от 2001 до 2013 г. от Папазов, когото той като транспортен министър в кабинета "Орешарски" назначава за председател на управителния съвет на НКЖИ, припомня "Капитал".

ТЕЦ "Варна" отново навлезе в публичното пространство съвсем наскоро покрай една от най-големите кредитни експозиции на Българската банка за развитие (ББР). След разследване на Антикорупционната комисия прокуратурата повдигна обвинение на Румен Гайтански (а съдът днес го остави в ареста) за това, че умишлено е склонил бившия изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев да извърши престъпление, като част от парите от въпросния кредит в размер на почти 150 млн. лева са използвани за изплащане на дивиденти на Гайтански в размер от 46 млн. лв., а над 26 млн. лв. били използвани от дружеството "Кристална вода" за изплащане на задължения на ТЕЦ "Варна" (към "Търговска банка Д").