"Булгаргаз" е запорирал сметките на "Топлофикация София", съобщи БНТ, като се позова на свои източници. от "Булгаргаз" ЕАД потвърдиха за БТА, че дружеството е запорирало сметките на "Топлофикация София".

Ограничението общественият доставчик на природен газ по всяка вероятност е наложил заради просрочените задължения на топлофикационното дружество. 

Първи реакции: дружество в "капана на бедността"

Кметът на София Васил Терзиев каза на брифинг, че е разговарял с директора на "Топлофикация София", който го е уверил, че няма риск за топлоподаването и че запорирането на сметки се случва сравнително регулярно, когато идва отоплителния сезон. Става въпрос за запор на само една от сметките на "Топлофикация" като запорът е за 25 млн. лв., поясни кметът.

За момента е спряно налагането на запорите по останалите банкови сметки, каза за БТА изпълнителният директор на "Топлофикация София" Петър Петров.

Иван Таков, общински съветник от БСП в Столичния общински съвет (СОС), каза, че задълженията на "Топлофикация София" към "Булгаргаз" и Българския енергиен холдинг са общо над 1,5 млрд. лв. Според Таков трябва да се търси адекватно решение, но това е трябвало да се случи преди години.

Борис Бонев, общински съветник и председател на групата на "Продължаваме промяната - Демократична България" ("Спаси София"), заяви, че запорирането на сметките на дружеството, чийто принципал е Столичният общински съвет, се прави с политически цели... Да се запорират сметки, които са проблеми от десетилетия, за всички е ясно защо се прави, подчерта Борис Бонев, цитиран от БТА.

Пламен Данаилов, общински съветник от "Има такъв народ", каза, че "Топлофикация" е в така наречения "капан на бедността". Дружеството продава една социална услуга на фиксирана цена, а купува всичко на пазарна цена, най-вече природния газ, поясни общинският съветник.

Провалено изкупуване на дълга от държавата

На 12 април служебното правителство отмени постановление и решения на последния редовен кабинет, с които вземания на "Булгаргаз" ЕАД и Български енергиен холдинг ЕАД от "Топлофикация София" ЕАД в размер до 1.6 млрд. лв. се придобиват от държавата чрез министъра на енергетиката по цена, определена от независим оценител.

Разпоредбата на чл. 108, ал. 1 от Закона за държавния бюджет на Република България предвижда, че въз основа на акт на Министерския съвет, по предложение на министъра на енергетиката, държавата може да придобие вземания на БЕХ и "Булгаргаз" от "Топлофикация София" с номинален размер до 1.6 млрд. лв., по цена, определена от независим оценител, при спазване на законодателството в областта на държавните помощи. В замяна на това БЕХ трябваше да преведе 720 млн. лв. във Фонд "Сигурност на електроенергийната система". 

При тази фактическа обстановка съществува реална възможност, при уведомяването на Европейската комисия, тя да определи мярката като държавна помощ, мотивира предложението си за отказ от изкупуване на дълга служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.

Тогава "Сега" писа, че енергийният министър от редовния кабинет - Румен Радев, не е подписал проектодоговора с "Топлофикация-София".

Системният проблем с топлофикационното дружество

Кметът Терзиев отбеляза, че тези 1,6 млрд. лв. задължения създават, според него, голям системен проблем. Изключително нужно е да работим с държавата, тъй като и транспортът (заради кризата в "Столичния автотранспорт", след като бяха блокирани и неговите сметки), и "Топлофикация" изискват активна роля на държавата, което е много трудно в състояние на постоянен изборен процес, където трудно се поема отговорност и се вземат решения, коментира столичният кмет, цитиран от БТА. Той съобщи, че ще организира срещи с министър-председателя и с отделни министри, за да се изработят пътни карти за решаването на всички проблеми. Без едно добро партньорство няма как със собствени средства, да покрием такива големи финансови дупки навсякъде, изтъкна Терзиев.

Кметът също така очаква от ръководството, което беше сменено през лятото, да представи дългосрочен план за оздравяване на дружеството.

На въпрос за какъв период са натрупани тези 25 млн. лв. и на каква стойност възлизат другите просрочени задължения Васил Терзиев каза, че не може да даде точна разбивка и че те са натрупани за много години. С колективни усилия ще трябва да се направят доста усилия за промяна на работата на тези дружества, заяви кметът Васил Терзиев.