АИКБ: Помощите за първата вълна още не са получени от средните предприятия
За малките още не е стартирала мярката, каза Васил Велев
Постоянното отлагане на компенсирането на компании може би ще доведе дотам, че няма да има кого да се компенсира. И това, че се пазят работните места по мярката 60/40, всъщност тези работни места ще изчезнат, защото ще бъдат затворени предприятията и те няма да има къде да се върнат. Това коментира пред БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
"Парите, които още не са получили като подкрепа за първата вълна, са похарчени предварително. Очакването им от съконтрагенти, от кредитори само отлага на този етап обявяването във фалит. Ситуацията никак не е розова", каза той.
По думите му помощите за първата вълна, за затварянето през март и април, още не са получени от средните предприятия.
"Нито едно от средните предприятия не е получило своите от 30 до 150 хиляди - от тези, които са кандидатствали и са одобрени. Говорим за тези, които са пострадали - със спад от над 20% за продажбите. За средните поне има яснота и класиране и се знае кой ще получи някога. Докато за малките не е стартирала още мярката", изтъкна Велев.
"Една година вече ще стане закъснение. Това закъснение, което беше в началото, то не може да бъде наваксано", допълни той.
Същевременно вече трета година Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) не прави нищо за иновациите и конкурентоспособността, смята Васил Велев. Според него "сега предстоят избори и всички ще обещават големи заплати, но заплатите се изработват - за да растат заплатите, доходите, стандартът, трябва да има инвестиции, а нищо за подкрепа на инвестициите в последните години не се прави".
"Вместо средствата по ОПИК да насърчават инвестициите, те се използват за подкрепа на ликвидността в кризата срещу коронавируса. Това пренасочване на средства в средносрочен план лишава икономиката от подкрепа на конкурентоспособността, което е недалновидно", допълни Васил Велев.
Всички пари по програмата са разпределени за подкрепа на ликвидността и спасяване от коронавируса, вместо за това да се използват бюджетни средства, заяви още той.
Освен затворените бизнеси има много, които формално не са затворени, но имат срив и спад на продажбите над 50%, категоричен е Велев.
Бизнесът ще разчита на доброто планиране и бързия старт на новите оперативни програми, отбеляза Васил Велев. По думите му бизнесът очаква поне една четвърт от средствата по Националния план за възстановяване и устойчивост да се заделят за подкрепа на инвестициите в икономиката, а не сегашните под 8 на сто.