Министърът на енергетиката Владимир Малинов отново е поставил пред турския си колега Алпарслан Байрактар въпроса за предоговаряне на договора между "Булгаргаз" и турската "Боташ". В отговор е получил уверение, че "експертните разговори между фирмите продължават в конструктивен дух". Това стана ясно от прессъобщение на Министерството на енергетиката относно участието на Малинов в министерската сесия на първия Истанбулски енергиен форум. 

Събитието се организира от Анадолската агенция и турското министерство на енергетиката и природните ресурси.

В него участват президентът на Турция Реджеп Таип Ердоган, турският енергиен министър Алпарслан Байрактар, министърът на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазоб, министърът на нефта и природния газ на Либия Халифа Абдулсадек, първият вицепремиер и министър на икономиката и устойчивото развитие на Грузия Леван Девиташвили, министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто, министърът на минното дело и енергетиката на Сърбия Дубравка Ханданович, министърът на енергетиката на Узбекистан Джурабек Мирзамахмудов, министърът на енергетиката на Молдова Виктор Парликов.

В рамките на форума министър Малинов е провел двустранна среща с турския енергиен министър, с когото са обсъдили развитието на двустранните енергийни отношения между страните във всички области от взаимен интерес като основа за енергийната сигурност в региона. Основен акцент в разговора е било увеличаването на електроенергийната и газовата свързаност между двете държави.

Освен това Малинов отново е поставил въпроса за предоговаряне на споразумението между компаниите "Булгаргаз" ЕАД и "Боташ", като двамата са се обединили около това, че експертни разговори между фирмите продължават в конструктивен дух, става ясно от прессъобщението на Министерството на икономиката. 

Според договора, сключен по време на служебния кабинет на Гълъб Донев, до 2036 г. "Боташ" ще получава дневна такса от близо 500 хил. долара за предоставените услуги, независимо дали те се ползват от България или не. Със свое решение от 19 април 2024 г. Народното събрание възложи на министъра на енергетиката да предприеме необходимите действия за предоговаряне на споразумението. 

Пред участниците в министерската сесия на първия Истанбулски енергиен форум Малилов е заявил: 

"Енергетиката е гръбнакът на всяка икономика и е в основата на сигурността на страните. Благодарение на засилването на стратегическото партньорство на регионално равнище ще сме по-добре координирани и ще имаме общи решения и отговори за справяне с предизвикателствата в енергетиката. Инвестициите и по-добрата свързаност между регионите производители и регионите потребители на природен газ и зелена енергия ще гарантира енергийната сигурност. По този начин потребителите и бизнесът ще имат достъпни и предвидими енергийни доставки". 

Пред участниците в конференцията той е припомнил и че по време на COP29 България е обявила неофициален документ за насърчаване на диалозите за енергийна свързаност. "С подобряването на свързаността при преноса на електроенергия в коридора от юг на север и интегриране на възобновяемата енергия в системата ще се осигури и по-достъпна енергия за потребителите в региона", става ясно от думите му.

Българският енергиен министър е организирал и четиристранна среща за обсъждане на новата негова инициатива за отделен енергиен коридор между Азербайджан, Грузия, Турция и България за пренос на зелена енергия.

По време на нея министър Владимир Малинов и колегите му от съответните страни са били категорични, че съвместните дейности на страните ще гарантират енергийната сигурност и достъпни цени за потребителите в региона.

В рамките на двустранна среща пък унгарският външен министър Петер Сиярто е изразил подкрепата на унгарската страна за присъединяването на България към Междуправителственото споразумение между по Зеления коридор, както и готовност да се присъединят към инициативата на министър Малинов за втори коридор.