Не е нужно да отговаряте на 100% от изискванията на една обява, за да кандидатствате
Ловци на таланти представя Елена Касапинова
В рубриката "Ловци на таланти" ще ви запознаваме със специалисти в подбора на таланти, които са отговорни за процеса на откриване им и внедряването им в компаниите, които представляват.
"Иска ми се младите хора да са малко по-сериозни и отговорни, да се опитват да се вслушват в съветите, които да им помагат в развитието. Да ценят и уважават труда на всеки, тъй като никой не се ражда научен. Да търсят компании, в които да се чувстват добре и да успеят да разгърнат таланта и потенциала си. Иска ми се младите хора да са мислещи не само краткосрочно и за тяхното близко обкръжение, а малко по-мащабно, тъй като света не е само това, което виждаме ние", споделя пред Бисер Кунчев следващият гост в рубриката "Ловци на таланти" Елена Касапинова.
Коя е тя?
Здравейте, казвам се Елена Касапинова, на 36 години, завършила съм "Икономика на интелектуалната собственост", но никога не съм практикувала. От около година съм част от HR екипа на Louis Dreyfus Company в България и по-конкретно Talent Acquisition Specialist и с радост споделям, че се чувствам прекрасно в компанията и екипа.
Позицията ми е много отговорна, тъй като екипите, с които работя очакват да съм им от помощ при намирането и сформирането на техния перфектен и завършен екип. Какви качества трябва да притежава колега на моята позиция - може би трябва да попитате моя мениджър. Това, което мога да кажа със сигурност е, че човека трябва да се впише в екипа и в начина ни на работа и да е готов да приема нови предизвикателства.
Какъв е профилът на идеалния кандидат за вашата компания, за да бъде приет за талант?
Идеалният кандидат според мен не съществува, нещо като еднорозите. Това, което според мен кандидатите не знаят и дори се страхуват да кандидатстват при преглед на някоя позиция е, че тя в повечето случаи е описана с максимума на познания, задължения и опит в конкретна сфера. Не мисля, че има мениджър, който очаква само кандидати със 100% съвпадение с описанието. Важно е да отговаря на основните и най-ключови точки за позицията и екипа, всичко останало може да се доразвие и набави като познания, стига да има желание.
Този въпрос няма правилен отговор, по-скоро всяко от изброените неща има значение и се отразява по някакъв начин. За все повече компании е важно не само с какъв практически опит е кандидата, а отдават по-голямо внимание и значение на съвкупността от Soft skills set, аналитичното мислене и добрата комуникация.
Колко важно е за Вас първото впечатление през време на интервю?
За мен е много важно първото впечатление и усещане от комуникацията с всеки кандидат. Не случайно казват, че няма как да създадеш първо впечатление два пъти.
Има въпроси, без които е трудно да се проведе едно интервю, но не бих казала, че всеки път разговорите с кандидатите протичат по един и същи начин. Посоката в разговора може да се промени в много различни и дори понякога умишлено да се води на някъде. За мен е важно да успея да накарам кандидата да се чувства комфортно да сподели толкова, колкото той пожелае.
Не мога да кажа колко време е необходимо за да разбера дали някой кандидат е успешен, тъй като моята роля и работа е само до първите стъпки и постъпването в компанията. След това той попада в екип и тежестта дали ще е успешен считам, че се премества там и в работата с прекия ръководител. А, дали допускам грешки? Естествено, няма човек, който да не допуска грешки. Важно е да запомним как да не се повтарят.
Възнаграждението или възможностите за развитие преобладават в очакванията на младите ни таланти?
И двете неща са важни за кандидатите. Много зависи дали кандидата има предишен опит. Струва ми се, че при тези, които нямат, преобладава финансовата част и това си има своето обяснение. Те не са попадали в работна среда и не знаят колко важни са възможностите за развитие и как могат да им помогнат в бъдещото професионално израстване. Все пак в човешката природа е заложено първо да мислим за оцеляването си. Що се отнася до размера на очакваните възнаграждения и дали е реалистичен, това е отделен въпрос.
Кандидатите, които са учили в чужбина имат различен начин на мислене, там изключително често ги карат да работят в реална среда, работят по проекти и казуси и това им помага да изградят една визия и представа за работната среда, която липсва или е слабо засегната от студентите в България. Тук също има много добри кадри, но моето наблюдение е, че в много от случаите те са полагали допълнителни усилия да набавят информация и знания.
Не знам дали мога да дам такъв съвет, но ми се иска младите хора да са малко по-сериозни и отговорни, да се опитват да се вслушват в съветите, които да им помагат в развитието. Да ценят и уважават труда на всеки, тъй като никой не се ражда научен. Да търсят компании, в които да се чувстват добре и да успеят да разгърнат таланта и потенциала си. Иска ми се младите хора да са мислещи не само краткосрочно и за тяхното близко обкръжение, а малко по-мащабно, тъй като света не е само това, което виждаме ние.
НАЙ
Гуцанов: Възрастта за пенсиониране не трябва да се вдига, темата трябва да бъда затворена
Как да се погрижим за природата, докато пазаруваме?
Със 121 гласа Росен Карадимов бе избран за председател на КЗК
Българският еврокомисар пристига в София по покана на Green Transition Forum
Със 121 гласа Росен Карадимов бе избран за председател на КЗК
Тръмп препоръча въвеждането на 50% мита за ЕС от 1 юни
Гуцанов: Възрастта за пенсиониране не трябва да се вдига, темата трябва да бъда затворена
Г-7: Съюзниците на Русия няма да извлекат облаги от следвоенното възстановяване на Украйна