Първите стъпки в кариерата, които всеки трябва да извърви са изключително важни. Затова са студентските стажове, които стават все по-актуални и все по-търсени от бизнеса в България. Преди малко повече от година Dir.bg стартира своята платформа "Идеалният кандидат", която улеснява процеса на търсене и предлагане на стажове. Заедно с нейното начало, поставихме старт и на специалната ни рубрика "Формулата за успешна кариера", в която разговаряме с популярни, интересни и успешни личности, които вдъхновено разказват за своя кариерен старт.

"Приемеш ли трудността като непреодолимо препятствие, изоставаш, падаш духом и се отказваш. Но приемеш ли, че се е случило, вдигаш глава, взимаш поука, тренираш и ставаш по-добър", споделя Николета Хаджийска, следващият гост на Бисер Кунчев в рубриката "Формулата за успешна кариера".

Коя е тя?

Репортер, магистър по журналистика, планинар, почитател на десертите. На 28 години съм, Родена в Пазарджик, там завърших Математическата гимназия, а след това продължих образованието си в Софийския университет. От 2016 година съм част от екипа на bTV Новините. И вече няколко години отразяването на събития и процеси върви ръка за ръка с усилието да бъда добра дъщеря и сестра. Професията дава свободата да опознаеш "непознатото", да разкажеш чуждата история и сам да вземеш поуките от нея, да пътуваш и разказваш. Да отидеш на работа в 10 часа сутринта и да не се прибереш няколко дни, защото си заминал в спешна командировка. Удовлетворението е най-голямо когато си изпълнил успешно задачата, а близките ти проявят разбиране и съпричастност. В свободното време се радвам на красотите на Рила или Родопите. И не пропускам да опитам торта или сладкиш от съответния район.

Разкажете ни за първите стъпки във Вашата кариера. Кога, къде и как се случиха те?

Всичко започна през 2016 година. Бях студентка втори курс в журналистическия факултет към Софийския университет. Любопитството към журналистиката търсеше повече от теоретичните знания, които получавах от преподавателите там и потърсих възможност за стаж. В сайта на bTV Новините видях, че се провеждат интервюта за кандидати без предишен опит, рискувах и... вече съм в медията 6 години.

В началото, разбира се, покривах широк спектър от теми, като всеки млад колега, снимах анкети, трафик и бедствия. С времето интересът и усилията ми се насочиха към процесите в средното и висше образование. Така, като образователен репортер, отразявах широките дебати около присъственото и онлайн обучението за две години епидемия, тревогите на деца, родители и преподаватели, разказахме и за първото у нас масово тестване на ученици за COVID-19.

В предаването "bTV Репортерите" имам възможност по-детайлно да покажа съдбата на част от училищата у нас. Част от тях вече са само постройки, превърнали се в руини с богата история, зрителите видяха училище, превърнало се в дом за стари хора и учениците преди, са обитатели на дома сега. Показахме и другата страна на живота - училища, които са толкова модерни, че сякаш се пренасяме в бъдещето. 

Как си представяхте тогава Вашата кариера 10 години по-късно?

Удовлетворението е, че мечтите тогава са реалността сега.

Успяхте ли да сбъднете мечтите си? Достигнахте или ги надминахте?

Сбъднах само част от тях и това не ме тревожи, а мотивира. Да имаш цел, мечта, идеал е по-хубаво дори от момента на реализирането им. Професионалното развитие няма крайна точка, продължава с всеки ден. През думите на всеки събеседник виждаш нови хоризонти, непознати емоции, различни преживявания. "Крадеш" цели и вървиш по пътя към тях.

Вижте всички актуални обяви за стаж:
https://www.idealcandidate.bg/stajove

Има ли нещо, което бихте променила тогава, ако можеше да се върнете в тези години?

Грешките са житейските уроци, които могат да те сломят и издигнат едновременно. Всичко зависи от нагласата ти към проблема. Приемеш ли трудността като непреодолимо препятствие, изоставаш, падаш духом и се отказваш. Разбира се, имала съм грешки и зад и пред камера, а заради спецификата на нашата дейност те се забелязват от много хора J Но приемеш ли, че се е случило, вдигаш глава, взимаш поука, тренираш и ставаш по-добър.

Какво е мнението Ви за стажовете? Колко важни са те за един млад човек?

За мен стажът е първата стъпка, без която трудно вършиш по пътя към реализацията. В много сектори той е слабо или напълно неплатен, и идва момент, в който си задаваш въпроси: "Заслужава ли си", "Колко време още ще продължа така". И аз се питах подобно на много студенти, решили да рискуват. Идва обаче момент, в който търпението се възнаграждава и положените усилия, търпение и хъс се отплащат повече от пропуснатите финанси. Но това е положителният сценарий, реализиран при огромна всеотдайност и коректност от страна на работодателя.

Преди една година dir.bg стартира своя платформа за студентски стажове, която нарече "Идеалният кандидат". Според Вас какви качества трябва да притежава идеалният кандидат в студентските години, за да впечатли компаниите и да го поканят на стаж?

Според мен ключовият момент е да се демонстрира ентусиазъм. Самото присъствие на интервюто може би не е достатъчно само по себе си. Отиваш да разговаряш с представител на дадена медия - в твой плюс е да покажеш, че следиш публикациите на авторите в компанията, можеш да изразиш и мнение като част от аудиторията. Смело дай идея за свой проект - аз, например, предложих няколко теми за репортажи. На фона на сериозните журналистически материали на репортерите ни, те са звучали по детски наивни, но все пак съм имала идеи и най-вече желание да ги реализирам.

Достатъчно ли е нивото на подготовка, което дават университетите в България?

В системата на висшето образование имаме безспорни авторитети, автори на научни трудове на световно ниво. Благодарение на тях в много университети теоретичната подготовка дава на студентите богати академични познания, които са от полза при кандидатстване за работа или стаж. Но в сфери като журналистиката това не е достатъчно, изисква се и натрупан опит "на терен". Срещи със събеседници, извънредни ситуации, непредвидени преки включвания са само част от дейностите, за които можеш да следваш даден модел, но всяка ситуация е индивидуална, на момента, уникална сама по себе си. Сюжетите са толкова много и няма как да научиш всичко за тях от някой учебник.

Какви са акцентите, с които бихте подкрепили или небългарската образователна система?

Именно практическата дейност при преподаването на бъдещи журналисти. Поведение пред камера, анкета, базисен монтаж са елементи, с които часовете на студентите ще са по-интересни, динамични и практични. И полезни, разбира се.

Каква е рецептата за кариерен успех на Николета Хаджийска?

Смелост, постоянство, търпение.

Ако трябва да дефинирате Вашата кариера до момента с 3 думи, кои ще са те?

Урок, приключение, смисъл.

Случващото се и реализацията Ви към момента са огромен повод за лична и на близките Ви гордост. Какви съвети получавате именно от тях?

Те са доказани авторитети в сферите, в които работят. На база своя опит ме съветват да премисля внимателно важните решения, а не да ги взимам под въздействието на емоцията, което при мен често се случва. На края на почти всеки разговор ми напомнят защо съм избрала именно тази професия. Как да не ги обича човек?

А, какви са Вашите съвети към младите хора в страната? Ако зависеше от Вас, как бихте ги мотивирали да проведат стаж и да се развиват кариерно?

Рискувайте, щастието може би е на няколко въпроса разстояние.

Коя е добрата новина, която искате дапрочетете един ден и се е случила с Вас иВашето семейство?

Любимите ми репортажи са за успехите на българските деца в света на науката. Чудесно е да разказваш за възнаградените усилия на тези ученици, за които математика, химия или физика са начин на живот и любов. Пожелавам си повече емисии да започват с тези новини!