Президентът Доналд Тръмп заяви, че сделката с Китай за TikTok е доста близо. Но отбеляза също така, че Китай е променил решението си след въвеждането на митата. По думите на президента Китай би одобрил сделката за 15 минути, ако той беше намалил тарифите. 

На въпрос на репортери на борда на президентския самолет Air Force One за съобщенията за сделка за TikTok, но че Китай е променил решението си, Тръмп отговори: "Съобщението е, че имахме сделка, почти, за TikТok, не сделка, но бяхме доста близо, и след това Китай промени решението си заради митата. Ако бях намалил малко тарифите, те щяха да одобрят тази сделка след 15 минути, което ви показва каква е силата на митата", предадоха изказването му световните агенции.

Закон, приет през 2024 г. от американския Конгрес, изисква от компанията майка на TikTok - ByteDance, застрашена под наказателна отговорност, да отстъпи контрола над социалната мрежа в САЩ.

Продажбата на TikTok изисква одобрението както от ByteDance, така и от китайските власти.

Отлагане за втори път

Малко след встъпването си в длъжност като президент, Доналд Тръмп издаде допълнителна заповед, отлагаща влизането в сила на закона до 5 април. За да може да бъде сключена сделката, в края на миналата седмица той я удължи отново, дни след като обяви пакет от мита върху целия внос в страната, и по-специално допълнителни 34 на сто върху вноса на китайски стоки. Откакто се завърна в Белия дом през януари, Тръмп повиши митата върху китайския внос до 20%. Така допълнителните американски мита (плюс действащите) правят Китай една от най-засегнатите страни в тарифния списък на Америка.

Китай отвръща с ответни (допълнителни) мита от 34 процента на всички стоки, внасяни от САЩ, като мярката ще влезе в сила от 10 април.

На 5 април Тръмп написа в своята социална мрежа Truth Social, че неговата администрация работи усилено по сделка за спасяване на TikTok и е постигнат - по думите му - огромен напредък. Обявявайки ново отлагане от 75 дни, президентът написа, че "сделката изисква повече работа, за да се гарантира, че всички необходими одобрения са подписани".

Той изрази надежда, че преговорите с Китай ще продължат добросъвестно, но отбеляза, че Пекин "не е много доволен" от наложените реципрочни мита ("необходими за справедлива и балансирана търговия между Китай и САЩ!"). "Това доказва, че митата са най-мощният икономически инструмент и много важен за нашата национална сигурност!"

Заедно с това Тръмп е категоричен, че не желае внезапно прекъсване на комуникацията по сделката, като изрази очакването си за работа с TikTok и Китай за сключване на сделката. 

През март на пресконференция Тръмп каза, че е склонен на намали тарифите за Китай, за да стигнат до сделка. Но бе категоричен: "TikTok е голям, но всekи пункт от тарифите струва повече от TikTok."

Няколко потенциални купувачи се появиха досега в съобщенията.

Amazon е предложил в последния момент на Белия дом да придобие TikTok, според американския партньор на BBC CBS. Amazon отказа коментар. Това съобщи на 5 април британската медия.

Тръмп каза, че би бил готов да продаде TikTok на съоснователя на Oracle Лари Елисън, както и на Илон Мъск, въпреки че последният каза, че няма намерение да купува.

Други потенциални купувачи включват милиардера Франк Маккорт, заедно с канадския бизнесмен Кевин О'Лиъри - известен инвеститор в Shark Tank, американската версия на Dragons' Den.

Алексис Оханян, който е съосновател на Reddit, съобщи в публикация в X миналия месец, че се е присъединил към кандидата Маккорт.

Най-големият YouTuber в света Джими Доналдсън - AKA MrBeast - също каза, че иска да купи TikTok като част от група инвеститори.

Тим Стоукли, британският основател на OnlyFans, също трябваше да предложи да закупи TikTok под своята наскоро стартирана отново компания Zoop.

Компютърният гигант Microsoft, гигантът за частни капиталови инвестиции Blackstone, фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz и търсачката Perplexity AI също се борят за дял.

Съобщава се, че Белият дом е обмислял вариант, при който ByteDance ще запази собствеността върху алгоритъма на TikTok, но ще го отдаде под наем на нова организация, управляваща приложението за споделяне на видео в САЩ.

ИЗБРАНО