Формулата за успешна кариера на Елена Замяркова
Бързото случване на нещата не се слави с добър край
Първите стъпки в кариерата, които всеки трябва да извърви са изключително важни. Затова са студентските стажове, които стават все по-актуални и все по-търсени от бизнеса в България. Преди две години Dir.bg стартира своята платформа "Идеалният кандидат", която улеснява процеса на търсене и предлагане на стажове. Заедно с нейното начало, поставихме старт и на специалната ни рубрика "Формулата за успешна кариера", в която разговаряме с популярни, интересни и успешни личности, които вдъхновено разказват за своя кариерен старт.
"Мечтата е толкова променлива - заражда се от нещо малко, от огънче, което те запалва и може да се превърне в цял пожар. Сбъдването на една мечта изисква време, търпение и преследване", споделя Елена Замяркова, следващият гост на Бисер Кунчев в рубриката "Формулата за успешна кариера".
Коя е тя?
Здравейте, аз съм Елена Замяркова, актриса съм, на 30 години от гр. Пазарджик. Завърших НАТФИЗ в класа на проф. д-р Ивайло Христов и асистенти Малин Кръстев и Кристина Янева през 2017 година. В момента съм част от трупата на Драматично-куклен театър "К.Величков", Пазарджик. Също така се снимам в киното. Някои от филмите, в които съм участвала са- "Каръци"; на Ивайло Христов, "Сестра"; на Светла Цоцоркова, както много късометражни филми, реклами и фотосесии. Миналата година попаднах на снимачната площадка и на сериала "Мен не ми мислете" по bTV, където всичко се случваше на много бързи обороти. Най-новият ми проект е филма "Изкуството да падаш"; на Орлин Милчев, който в момента е по кината в цялата страна. Там имах късмета да вляза в главната рола на 17-годишната Борислава.
Разкажете ни за първите стъпки във Вашата кариера. Кога, къде и как се случиха те?
Завърших НАТФИЗ през 2017-та и още същата година бях поканена да стана част от трупата на театъра в Пазарджик. Първото ми представление като професионална актриса беше "Магьосникът от Оз" , реж. Бисерка Колевска, където влязох в ролята на малката Дороти. Веднага след това, още същото лято се снимах във филма на Светла Цоцоркова -"Сестра", където бях Камелия - по-голямата сестра. Това бяха моите първи стъпки на професионална сцена и пред кинокамерата като вече завършила актриса.
Как си представяхте тогава Вашата кариера 10 години по-късно?
Тогава може би си представях, че всичко след завършването ще се случва с невероятно бързи темпове, но реално погледнато бързото случване на нещата не се слави с добър край, така че съм благодарна за смисления и стръмен път , по който тръгнах тогава. Актьорската професия е несигурна, но същевременно с това необятна, има периоди на застой, на очакване, но също така и на подем, на силно наситени с емоции периоди. Представях си,че всичко е по-подредено, ясно и предсказуемо. Оказа се, че няма нищо общо моята представа с реалността, което обаче не се оказа лоша изненада, а само нещо към което да се приспособя.
Успяхте ли да сбъднете мечтите си? Достигнахте или ги надминахте?
Мечтата е толкова променлива - заражда се от нещо малко, от огънче, което те запалва и може да се превърне в цял пожар. Сбъдването на една мечта изисква време, търпение и преследване.
Когато завърших НАТФИЗ, исках да вляза в театър и да видя какво е, да заработят вдъхновението и механизмите от всичко научено в академията. Същевременно в живота ми се случи така, че се докоснах и до киното. Допирът до тези две необятни изкуства, ме накараха да мечтая за тях още по силно и да искам да се случват в живота ми и занапред. Хубаво е човек винаги да има за какво да мечтае и към какво да се стреми. Колкото и от мечтите да са се сбъднали-да си оставям по една, която да ни държи.
Има ли нещо, което бихте променила тогава, ако можеше да се върнете в тези години?
Не, не бих променила нищо. Смятам, че именно в това, че не можем да върнем вчерашния ден и да предскажем утрешния, се крие чара на живота.
Какво е мнението Ви за стажовете? Колко важни са те за един млад човек?
Мисля, че стажовете са добър старт за много млади хора, които тепърва прохождат в дадена сфера. Ако един стаж може да ти покаже на практика как стоят нещата в избраната професия-това би било най-ценното. Много често се учи само на теория, но започнеш ли да практикуваш, има два варианта - или да те очарова още повече или да загубиш желание да работиш дадената професия занапред.
На първо място смятам, че най-важното е студентът да е избрал професия, в която да гори и в която да има желание за развитие. От там на сетне дисциплината, работата и отдадеността са ключови.
Какви са трудностите, които според вас срещат студентите при избора и откриването на подходящия стаж?
Това което като страничен наблюдател мога да кажа, защото не съм стажувала, е че много малко работодатели са отдадени на мисията да въвлекат и запалят млади хора в професията, в която те са вече дълги години. Изисква се време, а не всеки е готов да го жертва. Друга трудност от страна на студентите според мен е, че стажовете са твърде минимално финансово подплатени, а когато тепърва навлизаш в дадена професия, ти се иска да си една идея по-независим и да видиш реалното заплащане, ако започнеш да се занимаваш с това.
С риск да се повторя, мисля, че практическата част от подготовката липсва на много нива. Това да усетиш в действие как се случват нещата, в моя случай - на сцена, сред професионални колеги и пред камера, на терен - това няма как да го научиш, ако си в академична среда, затрупан от писмени трудове затова как се прави театър и кино. Така е с всяка друга професия и смятам, че един по-обширен акцент върху това, би помогнало на много млади хора да се ориентират и да бъдат по-уверени в желанието си. Не подкрепям това, че още от ранните класове в училище се набляга на неща и факти, които никога занапред няма да ти бъдат полезни, но се държи на тях повече отколкото е нужно и не знам защо. Всеки човек е различен и ако за един математиката е страст - то за другия е мъчение, няма смисъл и за двамата материалът да е еднакъв.
Каква е рецептата за кариерен успех на Елена Замяркова?
Моята рецепта е простичка. Откриеш ли нещото, в което гориш - то това е твоята кариера, която трябва да последваш и на която да се отдадеш. Успехът не идва лесно, той идва предимно с много работа, развитие на това, което ти е дадено като талант и доза късмет - да си на правилното място, с правилните хора. И да не забравяме, че не всичко е на 100% и във всеки един момент може да се преориентираме и да решим, че ни се прави нещо друго. Това не означава да смятаме годините, прекарани в учене и практикуване за пропиляно, напротив - както и в живота - единственото постоянно нещо е промяната.
Ако трябва да дефинирате Вашата кариера до момента с 3 думи, кои ще са те?
Вълнуваща, необятна, лъкатушеща.
Получавам съвети от близките си не затова как да направя дадено нещо или как да постъпя, а по-скоро за самата посока и затова, че трябва да продължавам да дерзая напред, колкото и безпътно и неясно да изглежда всичко на моменти. Вслушвам се и досега винаги идва слънце след бурята.
Бих ги мотивирала с едно изречение, което наскоро в разговор с мой добър прител и режисьор отново си припомних, а именно това, че няма да имат нито един работен ден през живота си, ако изберат правилната професия за тях. Няма по-хубаво от това да не работиш, а да случваш мечтаното си призвание и това да ти носи удовлетворение. Нека стажът да се приеме като мост между наученото и вратата към бъдещата професия, често подценяван, но важен и ценен път.
Коя е добрата новина, която искате да прочетете един ден и се е случила с Вас и близките Ви хора?
Искам всички да сме здрави, да сме добри към себе си и хората около нас - в днешния ден, не утре, не когато сме в добро настроение, а сега. Бих оставила добрата новина да ме изненада, искам да има щипка неочакваност във всеки момент.
НАЙ
Шенген се отвори и за България насред засилен граничен контрол на хора и стоки в Европа
Малинов обяви, че договорът за разширението на "Чирен" е прекратен
Малинов предупреди, че токът ще поскъпне, въпросът е с колко
Пощенска банка и Европейската банка за възстановяване и развитие с ключово партньорство
Малинов предупреди, че токът ще поскъпне, въпросът е с колко
Шенген се отвори и за България насред засилен граничен контрол на хора и стоки в Европа
Малинов обяви, че договорът за разширението на "Чирен" е прекратен
Вашингтон с рекордни военни разходи от $895 милиарда в бюджет 2025