От Нидерландия: Жилищните разходи на българите изяждат голяма част от доходите им
61,4% от българите през 2022 г. все още са живели в дома на родителите си, при 80% от хърватите, но при едва 17% от нидерланците
Жилищните разходи в България са сравнително ниски като дял и стойност (в рамките на ЕС), но същевременно високи, ако се имат предвид средните доходи в страната. Това става ясно от данни на Националната статистическа служба на Нидерландия, за които съобщи БТА.
Още по темата
Най-голям дял от доходите си за поддръжка на жилището в ЕС заделят гърците - 34,2 на сто, а в класацията следват Дания, Германия и Люксембург. Делът при нидерландците е 23 на сто - малко под този на България - 23,3 на сто, където обаче и доходите, и разходите за жилище са много по-ниски, се отбелязва в сравнителната информация за жилищните разходи в ЕС.
"България има едни от най-ниските (средни) доходи в Европа, което означава, че разходите за жилище бързо заемат по-голям дял от доходите", казва главният икономист на Националната статистическа служба Петер Хайн ван Мулиген.
Нидерландците харчат почти една четвърт от доходите си за жилищни разходи, като по този показател страната е шеста в Европейския съюз.
Жилищните разходи в Нидерландия все пак са намалели леко спрямо доходите от 2015 г. насам, но все още са над средното европейско ниво, което е 20 на сто.
Годишното проучване на общото благосъстояние e установило, че младите нидерландски граждани са сред най-склонните в ЕС да имат собствено жилище.
Малко над един от всеки шест нидерландци (около 17% - б.р.) на възраст между 25 и 29 години през 2022 г. все още е живял в дома на родителите си в сравнение с 80 процента от хърватите и 61,4 процента от българите.
"В Южна Европа е по-нормално младите хора да остават да живеят в родния си дом по-дълго време", казва Ван Мулиген. "В северните страни, както и в Нидерландия, е точно обратното."
Наемите на жилища почти навсякъде в ЕС са по-високи от тези през 2015 г.
През 2023 г. наемите в Европейския съюз са били средно с 13,3 на сто по-високи от тези през 2015 г. Във всяка държава членка наемите са били по-високи от тези през 2015 г., с изключение на Гърция. Там наемите през 2023 г. са били с 2,1 на сто по-ниски спрямо 2015 г. В Нидерландия наемите са били с 18,5 на сто по-високи.
Увеличението на наемите в сравнение с 2015 г. е било най-голямо в някои държави от Централна и Източна Европа. В Литва, например, те са скочили с 68,2 на сто спрямо 2015 г.