Защо Турция се интересува толкова много от БРИКС
За Анкара е важен икономическият потенциал на страните от групата. Освен това е разочарована от зациклилия процес на присъединяване към ЕС и търси алтернативи
Засиленият интерес на Турция към организацията БРИКС, която обединява Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, се дължи на желанието ѝ да бъде част от нарастващия икономически потенциал на организацията, която предлага нови възможности за сътрудничество и развитие, смятат турски анализатори, цитирани от агенция Синхуа.
Още по темата
По време на официалното си посещение в Китай в началото на юни турският външен министър Хакан Фидан изрази стремежа на страната си да търси нови възможности за сътрудничество с различни партньори в платформи като БРИКС. Фидан присъства и на срещата на външните министри на блока в руския град Нижни Новгород на 10-11 юни.
Експерти заявиха, че засега не е сигурно дали Турция ще се присъедини към организацията в този момент, но тъй като икономическият блок продължава да се разраства, Турция ще иска да се възползва от възможностите за развитие, които той предоставя.
"БРИКС вероятно ще доминира в световната икономика през следващите десетилетия, а Турция иска да бъде част от огромните възможности, които блокът предоставя в един многополюсен свят", каза пред Синхуа Али Огуз Дирийоз, който преподава международни отношения в Университета по икономика и технологии ТОББ (TOBB) в Анкара.
Дирийоз заяви, че участието на средноголеми сили като Турция може да засили значението на БРИКС, тъй като тези държави се стремят към многополюсен световен ред, който не е доминиран от суперсили.
Световната икономика все повече се ориентира към южнотихоокеанския регион, където растежът е значително по-висок. Ето защо Турция не може да остане безразлична към тези процеси, добави Дирийоз.
Междувременно той подчерта, че "всяко потенциално решение (за присъединяване към БРИКС) няма да бъде взето в противовес на Европа, тъй като Турция е дългогодишен член на НАТО и европейските институции".
На 3-4 юли турският президент Реджеп Тайип Ердоган планира да участва в срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС) в Астана, Казахстан. Като държава наблюдател, през последното десетилетие Турция е показвала интерес към членство в тази организация, въпреки че този стремеж е повдигал вежди в западните столици, отбелязва Синхуа.
Очаква се Ердоган да пътува и до Вашингтон на 9-11 юли, за да се присъедини към срещата на върха на НАТО, посветена на 75-годишнината на военния алианс.
Серкан Демирташ, базиран в Анкара външнополитически анализатор и журналист, заяви, че маршрутът на турския лидер демонстрира стремежа на Турция към многостранно влияние.
Пред Синхуа той заяви, че Анкара се стреми да укрепи връзките с Азия и се опитва да участва в многостранни договорености.
"Интересът на Турция към БРИКС е част от една икономически ориентирана дипломация, която не иска да пропусне нарастващата икономическа мощ на Азия в частност", отбеляза Демирташ.
Според Демирташ Анкара не гледа на БРИКС като на алтернатива на Европейския съюз, който е основният ѝ икономически партньор. Въпреки това разочарованието на Турция от зациклилия процес на присъединяване към европейския блок я подтиква да проучи различни възможности и алтернативни платформи.
Според други експерти добрите отношения на Турция с Русия и Украйна също биха могли да изиграят ролята на катализатор в стремежа ѝ да се сближи с БРИКС.
"Евентуалното членство на Турция, която се е доказала като уникален посредник в украинската криза и като мост между Запада и Изтока, би било от полза също и за БРИКС", заяви неотдавна политическият коментатор Мелих Алтънок в анализ във в. "Дейли сабах".
"Сближаване между Турция и БРИКС ще бъде от полза и за двете страни", добави той.
*Превод от английски от Синхуа: Мина Димитрова, БТА