Аржентина на Милей отказа членство в БРИКС
Новото ръководство на страната е против влизането в икономическия съюз, в който членува съседката Бразилия
Бъдещият външен министър на Аржентина Диана Мондино съобщи в социалната мрежа Екс, че страната ѝ няма да се присъедини към обединението на развиващи се икономики БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), предаде Ройтерс, на която се позова БТА.
Още по темата
Аржентина беше една от шестте държави, поканени да станат нови членове на БРИКС на срещата на върха на организацията в Южна Африка през август. Другите поканени страни са: Иран, Египет, Етиопия, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства. Обявеното тогава разширяване на обединението беше част от усилията за промяна на домининирания от Запада световен ред, който според страните от БРИКС е отживелица.
С поканата за членство в блока на развиващите се държави БРИКС пред Аржентина се открива един "нов сценарий", каза в края на август все още действащият аржентински президент Алберто Фернандес. Той добави, че присъединяването към блока ще стане "голяма възможност" за укрепване на страната, която е изпаднала в икономическа криза с девалвираща валута, изтощени валутни резерви и галопираща инфлация.
Либертарианецът Хавиер Милей обаче спечели убедително втория тур на президентските избори на 19 ноември и ще встъпи в длъжност на 10 декември. Той е икономист, привърженик на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, и призова за големи съкращения на разходите като начин за намаляване на високата инфлация в Аржентина, която в момента възлиза на 143 процента на годишна база. Той също така иска да замени аржентинското песо с щатския долар като национална валута.
Аржентина иска да се присъедини към БРИКС - блок, който в момента включва Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка - заради неговото геополитическо и финансово значение в една сложна глобална обстановка, каза в изявлението си през август президентът Фернандес.
"Отваряме за себе си нови възможности чрез присъединяване към нови пазари, консолидиране на съществуващи пазари, увеличаване на чуждестранните инвестиции, създаване на работни места и увеличаване на износа", коментира Фернандес.