Втората версия на Националния план - повече бизнес и енергиен експеримент
Включена е възможността за пилотно производство и транспорт на водород
България е успяла да изпрати на Европейската комисия преди около 2 месеца версия 1.0 на Националния план за възстановяване и устойчивост. След разговори и обсъждане този документ е бил усъвършенстван. Към момента страната ни е готова с версия 2.0, която съвсем скоро ще бъде публикувана. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на уеб семинар за Зеления пакт и дигиталната трансформация като възможности за конкурентоспособността на българската икономика, организиран от Искра Михайлова - заместник председател на политическата група "Обнови Европа" в Европейския парламент.
Втората версия на Националния план запазва началната си конструкция. Има четири стълба. Първият стълб е "Иновативна България", където се големите инвестиции в образование, иновации. В "Зелена България" са големите инвестиции за енергийна ефективност във всички сектори. В "Свързана България" са голяма част от инвестициите във всякакъв тип свързаност - от транспортна до дигитална свързаност. Четвъртият стълб е "Справедлива България", където са голяма част от инвестициите в социалната сфера и здравеопазването, обясни Дончев, цитиран от БТА.
Променената версия на плана е в това, че сега той е много по-ориентиран към бизнеса, уточни Дончев. Отделени са допълнителни средства за целенасочени инвестиции в конкурентоспособност на предприятията. Всички те попадат в графата "зелен преход" и "дигитален преход".
Планът има и силен акцент, комбинирайки се по адекватен начин с инвестициите от Фонда за справедлив преход по отношение на енергийната трансформация. Включена е възможността да се експериментира на пилотна фаза със съоръжения за производство на водород, както и за транспортиране на водород. "Да, мащабите, които са предвидени, няма да решат нито един от проблемите на енергопроизводството в България, но ще ни позволят да натрупаме опит", заяви Томислав Дончев. Според него, при добра комбинация с инвестициите, които трябва да се правят като резултат от Фонда за справедлив преход, това е правилното решение.