Милиардерът Уорън Бъфет насърчи инвеститорите да запазят вярата си в американската икономиката и в бизнесите, които неговият конгломерат Бъркшър (Berkshire Hathaway) притежава, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

В окуражителното си писмо до инвеститорите Бъфет почти не засегна темата за коронавируса, който разори много бизнес дейности през миналата година. Вместо това той постави акцент върху дългосрочните перспективи за железопътния, комуналния и застрахователния бизнес и акциите, които са собственост на Бъркшър хатауей. Бъфет изтъкна, че американският бизнес ще процъфтява с времето въпреки пандемията.

"За кратките си 232 години съществуване обаче не е имало такъв инкубатор за разгръщане на човешкия потенциал като Америка. Въпреки някои сериозни прекъсвания, икономическият напредък на страната ни е поразителен", пише милиардерът.

Дългогодишният демократ освен това изрази вяра в политическото бъдеще на страната скоро след като демократът Джо Байдън пое президентския пост.

"Извън това, ние запазваме конституционния си стремеж да се превърнем в един по-съвършен съюз. Напредъкът на този фронт е бавен, неравномерен и често обезкуражаващ. Ние обаче продължихме напред и ще продължим да го правим. Нашият непоколебим извод: Никога не залагайте срещу Америка", пише още Бъфет.

Писмото, с което Бъфет излиза всяка година, винаги е много четено в света на бизнеса заради изключително успешния му опит и умението му да обяснява сложни теми с прости думи, отбелязва АП.

Освен че предложи бизнес уроци, 90-годишният Бъфет успокои акционерите си, че не планира да се пенсионира, като се пошегува с един от най-дългогодишните мениджъри на Бъркшър, оттеглил се на "абсурдно преждевременната пенсионна възраст" от 103 години.

Междувременно Бъркшър Хатауей (Berkshire Hathaway Inc) обяви днес, че тримесечната му оперативна печалба се е увеличила с 14 процента благодарение на резултатите от застрахователния бизнес, а общата печалба е доближила 36 милиарда долара на фона на рязкото поскъпване на акции в портфейла на компанията (например на Епъл/Apple Inc), предаде Ройтерс.

Оперативната печалба за четвъртото тримесечие е достигнала 5,02 милиарда долара или около 3,252 долара на акция клас А спрямо 4,42 милиарда долара година по-рано.

Чистата печалба, отразяваща поскъпването на акциите, е скочила с 23 процента до 35,84 милиарда долара спрямо 29,16 милиарда долара за същия период на 2019 година.

За цялата 2020-а оперативната печалба е намаляла с 9 на сто до 21,92 милиарда долара, с нетната е спаднала с 48 на сто до 81,42 милиарда долара.

През тримесечието Бъркшър, чиито акции следваха по-широкия пазар през последното десетилетие и най-вече през 2019 и 2020 година, е изкупил обратно свои книжа за около 9 милиарда долара. Това е знак, че според Бъфет конгломератът му с централа в Омаха, щата Небраска, е подценен.

За цялата минала година са изкупени обратно акции за 24,7 милиарда долара, надхвърляйки предишния рекорд от 5 милиарда долара за 2019 година.