Бизнесът масово разпродава активите си, но няма купувачи, в строителството цените са се сринали наполовина и се разчита на това европейските държави да се насочат към евтините стоки на България, за да има шанс индустрията ни да осигури ръст от 2% догодина, изтъкна Божидар Данев, цитиран от Медиапул, предаде БГНЕС. Той разкритикува и огласените през уикенда от финансовия министър Пламен Орешарски проекти за данъчната политика, която ще залегне в бюджет '2009.
"Дълбоко се съмнявам, че ще достигнем икономически ръст от 4%. Намаляването ще е по-тежко. Търсенето се свива, а заявките за продажба на цял бизнес и имотни проекти стават все повече. Това ще доведе до нарастване на безработицата, ако не се намерят външни поръчки", каза Данев. Той посочи като продавачи на активите си фармацевтичната компания "Актавис", собственика на БТК – американската AIG, която бе ударена здраво от кризата в САЩ, и "Икуест", която има множество имотни проекти у нас и държи част от бизнеса със столичния боклук.
Сривът в строителството, където цената на труда спаднала от 60 лв. дневна надница на 30-35 лв., рефлектира върху свързаните с него отрасли на индустрията, посочи Данев. Той прогнозира фалити на малки строителни фирми. "Това е моята прогноза и тя не е от днес. Именно затова настоявах излишъкът от бюджета да се изхарчи преди всичко за инфраструктура, за да може да се подпомогне по този начин строителният отрасъл”, посочи Данев. На въпрос защо в тази ситуация строителството продължава, председателят на БСК каза, че вече са сключени договорите, взети са заемите и единственият шанс за тези фирми е реализация. Иначе ще има серия от фалити на онези, които са поели високи кредитни условия. „Голяма част от вилните селища край морето вече не могат да се реализират, голяма част от апартаментите в София, които не са на престижни позиции също трудно се реализират. Много от офисите, които не са на престижни места няма да бъдат продадени. Така че тази криза не може да не засегне България”, каза Божидар Данев. По думите му проблемите на пазара на недвижими имоти са били очаквани и който не е успял да ги прогнозира, ще понесе последствията.
Председателят на БСК все пак коментира, че при достатъчно разумна и адекватна политика от страна на правителството "България може да се възползва от киселия лимон на световната криза и да направи лимонада от продажба на по-евтините си стоки в засегнатите страни, където населението свива потреблението си".
"На фона на кризата нито банковата система, нито правителството вземат мерки", заяви Данов. Той разкритикува анонсираното намерение на кабинета да увеличи гаранциите по депозитите на гражданите до 50 хил. евро от сегашните 20 хил. евро. Според него с допълнителните гаранции, които са за сметка на данъкоплатците, държавата фактически сваля от банките отговорността и задълженията им по оценка на риска при отпускането на кредити. "Само за първото шестмесечие на 2008 г. ръстът на потребителските заеми е 20 на сто и те вече представляват 33 на сто от банковите кредити", посочи шефът на БСК. По думите му това е безотговорна политика от страна на банките и кабинета, при положение, че дефицитът на текущата сметка надхвърля 8 млрд. лв.
"Мината вече е заложена, трябва да се види как да се обезвреди", заяви Данев. Според него един от начините това да стане е ограничаването на отпускането на потребителски кредити. Другата мярка е засилване на ефективността на съдебната система по отношение на фирмените вземания.