Успешно приключи прегледът на съответствието на България с правните инструменти на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в областта на частното пенсионно осигуряване, обявиха от Министерството на финансите (МФ).

Работната група по частно пенсионно осигуряване към Комитета за застраховане и частно пенсионно осигуряване изразява в писмо положителна оценка за способността на страната ни да прилага правните инструменти на ОИСР в областта на частното пенсионно осигуряване.

Прегледът започна през 2023 г. в рамките на процеса на присъединяване към организацията. От МФ и Комисията за финансов надзор (КФН) са изготвили самооценки в Работната група по частно пенсионно осигуряване към Комитета, припомнят хода на разговорите от финансовото министерство.

През юни е проведено заседание на Работната група по частно пенсионно осигуряване на ОИСР за прегледа на България, с което техническият преглед завърши, отбелязват още от МФ.

Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos

След успешното приключване на прегледа от българската страна не се изисква предприемането на краткосрочни мерки преди присъединяването към ОИСР. Очаква се институциите да обмислят последващо усъвършенстване на пенсионната система чрез подобряване на съответствието със стандартите и най-добрите практики на организацията.

От МФ добавят, че предприемането на промени в областта на пенсионното осигуряване е с висока степен на социална значимост и следва да се съгласува с всички компетентни институции и заинтересовани страни - осигурени лица, пенсионери, пенсионноосигурителни дружества, социални партньори.

Присъединяването на България към ОИСР и прилагането на най-добрите международни политики и добри практики е ключов приоритет. Това ще стимулира ускоряването на реформите у нас и сближаването с икономически най-развитите държави.

От КФН също съобщиха за мисията на Комитета за застраховане и частно пенсионно осигуряване към ОИСР. Председателят на Работната група по частно пенсионно осигуряване отчита силните страни на допълнителното пенсионно осигуряване, включително мнгостълбовия пенсионен модел, стабилната правна рамка и компетентния надзор, основан на риска.