ОИСР препоръча увеличаване на доходността по пенсионните схеми
Подготвят се промени в частното пенсионно осигуряване, които да увеличат доходите за старост и гарантират адекватни пенсионни плащания
Успешно приключи проучвателната мисия на Комитета за застраховане и частно пенсионно осигуряване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). По време на мисията е извършен преглед на допълнителното пенсионно осигуряване, като Комитетът оцени съответствието на българското законодателство и надзорната дейност с препоръките на ОИСР относно ключовите принципи за регулиране на частното пенсионно осигуряване, съобщи Комисията за финансов надзор (КФН).
ОИСР отчете силните страни на допълнителното пенсионно осигуряване, сред които:
- многостълбовият пенсионен модел;
- стабилната правна рамка;
- компетентният надзор, основан на риска.
Високо са оценени способността на страната да изпълнява правните инструменти на ОИСР и отличното сътрудничество с българските органи при провеждането на прегледа.
ОИСР отбелязва и някои аспекти, които биха могли да спомогнат за усъвършенстване на пенсионната система, като:
- въвеждане на избор на потребителите между различни инвестиционни стратегии, съобразно техния жизнения цикъл и толерантност към риска (т.нар. "мултифондов модел", включващ фондове с различен инвестиционен профил);
- преглед на правилата, определящи инвестиционните възможности за постигане на растяща доходност.
За това обаче е необходимо компетентните институции в страната ясно и в синхрон да заявят ангажираност в разработването на законови промени, чиято философия се подкрепя в контекста на дадените от ОИСР препоръки, се казва в съобщението на КФН.
КФН съобщи също така, че заедно с Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване са готови да предложат промени в регулаторната рамка в областта на допълнителното пенсионно осигуряване. Намерението е в крайна сметка да се увеличи доходността от управлението на средствата по индивидуалните партиди на гражданите, респективно да се постигне адекватен заместващ доход при оттегляне от пазара на труда (пенсиониране).
По-късно от Министерството на финансите отбелязаха, че след успешното приключване на прегледа от българската страна не се изисква предприемането на краткосрочни мерки преди присъединяването към ОИСР. Очаква се институциите да обмислят последващи действия за по-нататъшно усъвършенстване на пенсионната система чрез подобряване на съответствието със стандартите и най-добрите практики на ОИСР, пише в съобщението на МФ. От министерството добавят, че предприемането на промени в областта на пенсионното осигуряване е с висока степен на социална значимост и следва да бъде съгласувано с всички компетентни институции и заинтересовани страни - осигурени лица, пенсионери, пенсионноосигурителни дружества, социални партньори, като се отчитат спецификите на българската пенсионна система.