Комитова: Опитваме се да разширим обхвата на тол системата
Обсъжда се и увеличаване на размера на таксите за тежкотоварни автомобили, обясни регионалният министър
Тол системата все още е неефективна, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова в интервю за БНТ, съобщиха от ресорното министерство.
Още по темата
- Тол системата заработи нормално след временното прекъсване при старта
- Обновяването на тол системата ще става само нощно време
- Предлагат промяна в обхвата на тол системата
- АПИ с обществена поръчка за 117,9 млн. лева за мониторинг на тол системата
- Парламентът възложи на Сметната палата да извърши одит на тол системата
"Годишно събира около 380 млн. лева. При положение че три четвърти от тези пари идват от винетка и много малка част - от товарния трафик, смятаме, че моделът трябва да се обърне. Повече пари трябва да идват от товарния трафик, защото камионите, автобусите, големите превозни средства рушат повече пътищата, а не леките коли. Подготвили сме нови идеи към Министерския съвет. Опитваме се да разширим обхвата на тол системата, обсъждаме точно как да се завишат цените на тол таксите. Идеята е да удвоим приходите и по-голямата част от тях да идват от тежкотоварния трафик, е информирала регионалният министър", заяви Комитова.
Като възможност за събиране на допълнителен приход тя посочи и глобите за претоварените камиони. Комитова даде за пример официални данни от един от митническите пунктове, където до август т.г. са установени 27 000 претоварени камиона, които официално влизат в държавата.
Ако за тези 8 месеца се платят дължимите такси, ще бъдат събрани 50 млн. лв., каза регионалният министър и обърна внимание, че контролните механизми на държавата не работят.
"Трябва да има тежки глоби за претоварени камиони. Първо заради пътната безопасност и второ - рушат пътната настилка", категорична бе тя. И като доказателство на тезата си, тя обясни, че например един автобус, пътуващ от София за Бургас, плаща тол такса само по 1 стотинка на километър, тоест 3,60 лв. за целия маршрут.
Ремонтът на магистрала "Тракия"
в участъка между Чирпан и Стара Загора на стойност 200 млн. лв. е минал като текущ ремонт или поддръжка, поради което няма одобрен проект, разрешение за строеж и Акт 16 за въвеждане в експлоатация, обяви още Комитова.
"Няма гаранция, защото всичко минава под думичката "поддръжка". Това е порочна практика, установена от предишните управляващи, с цел по-бързо извършване на ремонтите, защото разрешенията за строеж изискват време, но ако в следващите 5 или 10 години възникнат повреди, те ще бъдат платени от бюджета", съобщи тя. И напомни, че пет години имахме ограничение 90 км/час в този участък.
"Т.е. имало е време да се подготвят тези проекти. И изведнъж решаваме тази година през април да почнем да копаем, да взривим всички граждани предизборно, много бързо да строим там, когато хората пътуват към морето. Най-важното е, че почти всички ремонти, които са на стойност 1,5 млрд. годишно, не минават като основни, а като текущи ремонти. Което означава, че 1,5 млрд. лв. даваме годишно за всички пътища, но когато те се повредят, няма фирма, която да носи гаранцията", каза още министърът.
По думите й заради някои административни неуредици, заради проблеми с договора, наддоговорени суми и прочие е загубено повече време, отколкото се е предполагало, но
от вчера вървят пари към "Автомагистрали - Черно море".
"Това е фирмата, на която обещахме да платим 9 милиона лева. Надявам се днес да ги получат", съобщи Виолета Комитова.
Тя подчерта, че едни фирми, които са работили по участъка Чирпан-Стара Загора на автомагистрала "Тракия", са получили договори за 200 млн. лв., а има осигурени само 59 млн. лева.
"Сега всички тези фирми се чувстват измамени. Затова са тези протести, тези фирми са една група, която протестира отделно от другите фирми. Това са фирми, които не са получавали аванси за АМ "Хемус", например. Първата ни идея беше да платим само заплатите и осигуровките на работниците, но се оказа, че те имат и задължения към банки и т.н. Ако регионалното министерство имаше средства, отдавна щяхме да сме приключили този въпрос", допълни тя.
Служебният регионален министър заяви още, че
няма спрени ремонти на пътища.
Тя напомни, че за тази цел в бюджета на АПИ са заложени 380 млн. лв. за тази година, които са били похарчени още до 30 април, а на фирмите е възложена работа за 1,5 млрд. лева. Затова има сериозно затруднение за завършването на всички строежи, докато не се осигурят още един милиард лева, допълни Комитова.
"До края на годината някои от фирмите ще получат пари. Прави се вътрешна трансформация в бюджета на АПИ, с която се осигуряват средства, но само по договори, които не са наддоговорени и са юридически изрядни", заяви Комитова.
Тя допълни, че с актуализацията на бюджета служебното правителство осигури
100 млн. лв. за зимно почистване.
"Годишно за тази дейност са необходими между 60 и 80 млн. за лв., но се оказа, че на фирмите не е платено и за миналогодишната зима. Затова в момента преговаряме и подготвяме споразумения с тях. Предлагаме да продължат да правят зимното почистване на България, но ако някоя фирма не желае да извършва зимно почистване, тъй като някои споделиха, че не им е изгодно, сме направили обществена поръчка и ще търсим нови кандидати, които да се заемат", каза регионалният министър.
Тя подчерта, че в следващия бюджет на АПИ трябва да има 1,5 млрд. лв., ако фирмите искат да работят спокойно през 2022 година и да не са в стресова ситуация.
"По заварени договори първите 51 км от АМ "Хемус" от Боаза към Плевен ще бъдат завършени до 2024 г. - така пише в договорите, сключени и подписани от правителството на ГЕРБ. През месец април т.г. са приети устройствените планове за следващите три участъка - 4, 5 и 6 от магистралата. Работим за отчуждаване на терените, така че от следващата 2022 година да започне да се строи и в тях", информира Комитова.
Министърът каза още, че в момента се работи и се очаква в следващите няколко дни да завърши поставянето на
мантинелите на пътя София-Перник.
"Трудно осигурихме необходимите около 1 млн. лв., но знаем колко хора пътуват по него. Шефът на АПИ инж. Ивайло Денчев определи срок за завършване 15 октомври, но не предвиди, че ще има няколко дъждовни дни", каза още регионалният министър.