Хиляди финландци откликнаха на отчаяния призив на фермерите да спасят лятната реколта от дребни безкостилкови плодове, след като заради ограниченията, свързани с коронавируса, не бяха допуснати чуждестранни берачи, предава БТА.

"След 22 години отново имаме финландски работници на ягодовите полета, ситуацията е много необичайна", казва Веса Койвистойнен, собственик на най-голямата ферма за ягоди във Финландия, която се намира в южното село Холола.

При посещение на 100-хектаровата ферма за две седмици през периода на прибиране на реколтата, АФП видя огромното поле, осеяно със стотици хора, от тийнейджъри до пенсионери, наведени да берат ягоди в щайги, които се претеглят и товарят на камиони.

За да се справи с реколтата от дребни плодове, Финландия по принцип се нуждае от около 16 000 сезонни работници годишно, "които идват основно от чужбина", посочва Кати Куула от земеделския синдикат MTK.

Само че когато през пролетта бяха наложени ограниченията за пътуване заради коронавируса, браншовите асоциации и правителството се уплашиха от недостиг на работна ръка и пуснаха редица програми за набиране на работници.

Една от най-големите кампании в социалните медии #Seasonwork (Сезонна работа), подкрепена от правителството, изобразява руса двойка със слънчев загар, гордо изправена на поле с пшеница, и призовава всеки налични ръце да осигурят домашна храна на финландските маси за вечеря.

Досега тази година само една трета от обичайния брой работници са пристигнали от чужбина, всичките от Украйна, а останалият дефицит е попълнен с хора от Финландия, посочва Куула.

 

По-висока надница

 

От 350 финландци, заети в ягодовата ферма на Веса Койвистойнен, повечето са студенти на възраст между 15 и 20 години, но много други коронавирусът е оставил без работа.

Сари, 52-годишна масажистка, се отзовала на обявата за работа, след като собственият й бизнес замрял през пролетта.

"Дъщеря съм на фермер и като млада работех на ягодовите полета", разказва тя.

"Така че знаех какво да очаквам", допълва масажистката.

Междувременно 29-годишният Яне Ерола, който неведнъж е бил сезонен работник, но никога досега не е брал плодове, казва, че възнамерява да остане, докато сезонът на ягодите приключи в края на август.

Да се напълни една 7-килограмова щайга отнема "малко повече от час", посочва Ерола, който изкарва по 1,2 евро на килограм.

Койвистойнен уточнява, че тъй като финландците не могат да берат толкова бързо като опитните украински работници, той им е предложил 10% бонус, за да направи времето им по-ценно.

Усилията по набиране на хора и по-високите заплати са увеличили разходите, но Койвистойнен твърди, че и в бъдеще ще се радва да наема местни работници.

"Искахме да имаме възможността да наемем финландци, защото тази година много други фирми не могат да предложат работа за лятото", посочва той.

И все пак тежкият физически труд в променливото финландско време не допада на всеки.

"Наистина трудът е физически и е доста далеч от дома ми", изтъква 17-годишната Лаура, която е подписала договор заедно с приятелите си от училище Сени и Мохамед.

Тримата са седнали за почивка край полето, пръстите им са червени, изцапани с ягодов сок.

"Всъщност по-рано това лято имах предложение за работа, но след това ми казаха, че не могат да ме вземат заради коронавируса", допълва Мохамед.

 

Апел за спасяване на боровинките

 

И макар вътрешната работна сила да се притече на помощ на реколтата от ягоди във Финландия, съдбата на тазгодишните боровинки, неотменна част от финландската хранителна култура, изглежда далеч по-несигурна.

Всяка година финландската промишленост, от хранителната до козметичната, изисква по 20 милиона килограма боровинки - малък европейски сорт, който не се отглежда на полето, а расте изобилно в огромните гори на Финландия.

Плодовете обикновено се берат от тайландски работници, дошли за сезона на прибиране на реколтата в края на лятото, но заради пандемичните ограничения никой няма да бъде допуснат тази година.

Вместо това социалните медии във Финландия са пълни с публикации, в които се отправя апел "всеки финландец в трудоспособна възраст да набере една кофа боровинки", за да спаси дребните плодове.

Някои от компаниите, които разчитат на тези плодове, не са удовлетворени от потенциала на социалните медии и обявиха, че тази година ще внесат боровинките си от Полша или Русия, предупреждавайки, че това може да доведе до по-високи цени в магазините.