24 страни от ЕС протестираха заради натиска на САЩ над "Северен поток-2"
Засега не е известно кои три страни от Общността не са подкрепили протестта
Двадесет и четири страни от ЕС са изразили пред Държавния департамент на САЩ протест във връзка със санкционния натиск от страна на Вашингтон над участниците в проекта "Северен поток-2". Това съобщава германското издание "Велт", цитирано от БТА.
Протестът е бил изразен по време на видеоконферентна връзка на 12 август. Три страни не са се присъединили, но не се уточнява кои са те, предаде ТАСС.
Страните от ЕС са изразили безпокойство от санкциите на САЩ срещу европейски компании и интереси, отбелязва изданието. ЕС смята екстериториалното налагане на санкции за нарушаване на международното право, казват още страните от ЕС.
САЩ вървят по погрешен път, като налагат санкции срещу компаниите, участващи в изграждането на газопровода "Северен поток-2", защото това вреди на интересите на ЕС. Това заяви на 11 август германският външен министър Хайко Маас на съвместна пресконференция с руския пръв дипломат Сергей Лавров след срещата им в Москва, предаде ТАСС.
Маас изтъкна, че за Германия и Европа трансатлантическите отношения вече години наред имат изключително значение и те са по-тесни от "всяка политическа конюнктура". "Но все пак трябва да констатираме, че санкции между партньори са наистина неправилен и погрешен път. Наше суверенно решение е от кого да купуваме енергоносители", каза той.
Маас добави, че в рамките на ЕС се обсъжда доколко екстериториалните санкции нарушават международното право и че той ясно е изразил по телефона пред американския държавен секретар Майк Помпейо позицията на Германия по въпроса.
На 4 юни републиканците внесоха за разглеждане в Сената на Конгреса на САЩ законопроект за разширяване на санкциите по отношение на газопровода. Американският държавен секретар Майк Помпейо също спомена, че Държавният департамент ще включи "Северен поток-2" и "Турски поток" в проекти, попадащи под действието на Закона за противодействие на противниците на Америка чрез санкции.
Законопроектът "уточнява и разширява санкциите в рамките на закона за гарантиране на енергийната сигурност на Европа", казаха тогава от пресслужбата на един от вносителите на законопроекта.