Въпреки заканите на правителството, че от Нова година имоти няма да могат да се купуват в брой, а само през банка, тази мярка не само не е влязла в закона, но е на път да бъде бламирана в парламента. След като от ноември м.г. насам проектът за промени в нотариалния закон, с които се въвежда забраната, се подмята из парламента, в края на седмицата правната комисия гласува на второ четене напълно противоположни по смисъл текстове, внесени от депутата от "Атака" Николай Пехливанов.
Промяната предвижда предлаганият от правителството забранителен текст просто да отпадне, т.е. при подписване на сделката пред нотариус, както досега, ще може да се посочва не истинската стойност на имота, а само данъчната оценка. Също така отпада предвижданата декларация от продавача и купувача, че посочената цена е действителната.
Според вносителя Пехливанов, дори плащанията на имотни сделки да стават по банков път, това няма да доведе до изсветляване на сектора, защото нищо не пречи освен по определената сметка да се плащат суми и на ръка. Освен това готвената от правителството мярка щяла да доведе до излишно оскъпяване на имотите, каза депутатът и така убеди колегите си да гласуват предложението му.
През ноември, когато правосъдното министерство предложи промени в нотариалния закон, мотивът беше, че истинските цени на имотите трябва да се извадят на светло и така да се попречи на прането на пари.
Тогава министър Маргарита Попова обясни, че последиците от въвеждането на промените ще бъдат "повече приходи за общинските бюджети, усилване на позициите на банките, а защо не и падане на лихвите по кредитите".
В момента върху сумата на имотната покупка се плаща 2.5% данък на общината. През ноември и декември м.г., когато стана ясно за готвените промени, много нотариуси обявиха, че има бум на вписвания на имотни сделки от хора, които бързат да сключат договора, преди забраната да е влязла в сила.