EPA/БГНЕС
Нов ”Бретън Уудс” в 4 точки
Европейските лидери призоваха за нов световен финансов ред, за да бъдат предотвратени бъдещи финансови кризи на фона на растящите индикации за глобална рецесия, които помрачиха оптимизма от усилията на правителствата за спасяване на банките, предаде Ройтерс. На срещата на Европейския съвет в Брюксел британският премиер Гордън Браун и германският канцлер Ангела Меркел подкрепиха предложението на френския президент Никола Саркози за среща на върха, която да преобразува финансовите структури, създадени на конференцията в Бретън Уудс през 1944 г. По-рано тази седмица правителствата по света обещаха 3,2 трилиона долара, с които да придобият дялове в банки, за да ги стабилизират, което доведе до оживление на световните пазари в понеделник. Оптимизмът обаче бе бързо помрачен от опасенията, че големите икономики са на път към рецесия въпреки намесата на правителствата. Холандският министър на финансите Воутер Бос заяви, че е необходимо да се даде по-силна роля на Международния валутен фонд в отсъствието според него на водач в лицето на САЩ в момента.
Британският премиер Гордън Браун беше в центъра на вниманието на срещата на върха в Брюксел, където предложи нови правила за глобалния капитализъм, предаде ДПА. Въпреки репутацията му на евроскептик, останалите лидери на ЕС слушаха внимателно, докато бившият финансов министър излагаше плановете си за "нов Бретън Уудс", който ще избегне бъдещи финансови кризи. "Глобалните финансови пазари представят предизвикателства, които нито една държава не може да реши сама", каза Браун в писмо до държавните и правителствените ръководители на ЕС в Брюксел. Затова трябва да засилим глобалното сътрудничество и да изградим нова глобална финансова система за години напред. Конференцията в Бретън Уудс през 1944 г. положи основите на съвременния капитализъм, като установи правилата за международния валутен и финансов ред и създаде организации като Международния валутен фонд (МВФ), припомня ДПА.
Планът на Браун от четири точки включва глобална система за ранно известяване, която да предотврати разпространение на бъдещи финансови кризи; общоприети в глобален мащаб стандарти за контрол и регулация; ефективно трансгранично наблюдение на 30-те най-големи световни многонационални компании; сътрудничество и съгласувани действия в случаи на кризи. Предложението трябва да бъде обсъдено на спешна световна среща на върха, смята Браун. Първият ден на Европейския съвет в Брюксел беше посветен главно на дискусиите за европейския план за борба с финансовата криза на стойност 2 трилиона евро, вдъхновен от сходна инициатива на Браун във Великобритания. Очаква се всички 27 страни от ЕС да одобрят плана, приет в неделя в Париж от лидерите на страните от еврозоната. Някои страни обаче пристигнаха на срещата с опасения, че приетите в Париж мерки може да създадат несправедливи предимства за някои институции, отбелязва ДПА. Чешкият премиер Мирек Тополанек каза, че ще иска уверенията на Европейската комисия, че планираните мерки не са забранена държавна помощ.