Официалното изказване на компанията отрича съществуването на каквато и да било разлика в заплащането в компанията на база на пол, съобщава The Verge, цитиран от Инвестор.

Твърдението им е подкрепено от факта, че те използват система за образуване на възнагражденията, която е „сляпа“ за пола на служителя. Това означава, че анализаторът, който изчислява размера на възнаграждението, няма достъп до информация за пола на работника.

Системата се нарича „равнопоставено плащане“ и има четири стъпки. В системата за заплатообразуване се взимат под внимание ролята, нивото на позицията, местоработата, както и скорошна оценка за ефективността на служителя. Щом размерът на възнаграждението е изчислен, той се въвежда в програма, която сравнява примерни заплати за двата пола за дадена категория позиции и посочва дали е необходимо да се направи корекция в заплащането, ако има несъответствие.

Примерните заплати се въвеждат наново всяка година, когато се прави ревизия на заплатите. Преките ръководители имат право да променят възнаграждението, но само ако се обосноват.

„Нашият анализ ни дава увереност, че няма несъответствие във възнагражденията въз основа на пола“, посочва вицепрезидентът на Google. Последният подобен анализ на компанията е направен през късната 2016 г. и покрива 52 отделни категории позиции. Той не е посочил съществуването на разминаване в заплатите за една и съща позиция на база пол.

Наскоро компанията подобри системата, като тя вече ще може да прави анализ дали има разминаване в заплащането, поради расови различия. Google също така публикува доклад с подобна система, която да бъде използваема и от други видове бизнес. А самата компания публикува през 2016 г. анализ от най-високо ниво относно равнопоставеното заплащане на служителите.

Делото срещу Google бе започнато от правителството, тъй като компанията бе отказала да предостави информация относно възнагражденията на служителите си при одит. Отделът на Министерството на труда, който следи за спазването на законите за трудовите договори, твърди, че е открил системна неравнопоставеност на възнагражденията на жените в почти всички отдели на компанията.