Корекциите на данъчния кредит за автомобили, недвижими имоти и други дълготрайни активи ще става веднъж годишно, а не всеки месец, каквото беше първоначалното предложение.

Промените в т.нар. "данък уикенд" са направени от работна група, в която са участвали и неправителствени организации.

Консултантът Павлина Калчева обясни, че когато става дума за активи за сравнително малки суми: мобилни телефони, лаптопи, компютри и така нататък, за тях ще се признае право на данъчен кредит еднократно, в момента на придобиването на актива. Именно тогава ще се решава дали съответният актив ще се използва само за служебни цели или и за лични цели.

По отношение на промените на предназначението на сгради и автомобили, корекциите ще се правят веднъж годишно, а не веднъж месечно, както до сега, обясни данъчният експерт Мина Янкова.

Според нея, когато първоначално се упражни пропорционално право на данъчен кредит, за лицата не възниква задължение всеки месец да начисляват данък добавена стойност за лични нужди. При промяна на това първоначално пропорционално приспадане, за тях ще възникне задължение еднократно, в края на годината да извършат корекция, допълни тя.

Преди дни ЕС е отказа на България да предложи на бизнеса 2 варианта за облагане на служебните автомобили при ползване за лични цели. Трябва да изберем един от вариантите.

Така за превозни средства, за които може да се иска приспадане на ДДС, фирмите ще трябва да водят пътни листи, да делят лични и служебни коли и да решат колко да внесат в бюджета като ДДС от стойността на колата при покупка. Тази опция е по-изгодна за фирми, в които личното ползване на кола почти липсва. За сметка на това в дружествата, където опцията е широко застъпена ще се сблъскат със сериозен данъчен тормоз.

С други текстове депутатите ограничиха кешовите разплащания до 5 000 лева.