Това се посочва в документацията за еврооблигациите, които руският газов гигант предстои да емитира, съобщава руският в. „Ведомости“.

В проспекта се посочва, че повечето от европейските клиенти на компанията имат високи кредитни рейтинги, но за държавите от Южна Европа има опасност да бавят плащанията за доставки на природен газ, петрол и нефтопродукти или да не платят в пълен размер.

От „Газпром“ са отказали да коментират твърденията в проспекта.

В проспекта за емисията еврооблигации на компанията от 2013 г. подобни рискове не бяха описани, припомня изданието.

През 2015 г. руската група е доставила в Европа 158,56 млрд куб. м природен газ, като в това число влизат и доставките за Гърция, България, Сърбия и Македония (5,8 млрд. куб.м). За първите девет месеца на миналата година средната цена на руския газ за Европа е била 252,1 долара за 1 000 куб.м. Постъпленията от тези страни възлизат на около 1,5 млрд. щатски долара.

Изданието припомня, че гръцката държавна компания DEPA иска да промени формулата, по която се изчислява цената на руския газ.

Гръцкият в. „Катимерини“ съобщи още през миналата година, че Атина иска във формулата да се включва цената на газа на европейските спот пазари, а не цената на петрола, както е сега. Според гръцкото издание заради по-ниските цени на петрола сегашната формула е по-изгодна за Гърция, но в дългосрочен план цените на „Газпром“ са неконкурентни. Заради рецесията и по-свитото потребление министърът на околната среда и енергетиката на Гърция се опита да отложи и част от договорените доставки за следващите две години.

Анализатори коментират пред руското издание, че е възможно четирите държави, които представляват много малък дял от пазара на руския гигант, да са включени в рисковия списък заради задлъжнялостта на партньорите на „Газпром“. Други специалисти смятат, че вероятно става въпрос за забавени плащания по клаузата „вземи или плащай“, която предвижда плащане на определен договорен обем газ без значение дали той е доставен.

Не е изключено „Газпром“ да мисли, че може да спори за цената с посочените страни. Тогава спорът ще трябва да се решава от арбитраж, което означава, че парите няма да се получат скоро, заяви анализаторът на Vygon Consulting Мария Белова.

Според нея не е изключено „Газпром“ да отделя южните страни в качеството им на възможни длъжници, защото те заедно с останалите държави от Източна Европа са участници в антимонополното разследване на Еврокомисията. Последната може да признае, че „Газпром“ е монополист на пазара и установява цени по-високи от пазарните, заяви анализаторът

Изданието прави връзка и с разследването на Европейската комисия срещу „Газпром“ за злоупотреба с монопол, което също фигурира сред рисковете, описани в проспекта на еврооблигациите. Като друг риск се посочват евентуални искове заради „Южен поток“ предвид делото на италианската Saipem.