Това се посочва в съобщение на "Газпром" след днешната среща в Пекин на ръководителя на компанията Алексей Милер с китайския вицепремиер Чжан Гаоли и председателя на съвета на директорите на Китайската национална петролна и газова корпорация (CNPC) Ван Илинем, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Китай и Русия подписаха миналата година газово споразумение на стойност 400 милиарда долара, което предвижда изграждането на магистрален газопровод. Само руската страна трябва да инвестира 55 милиарда долара, включително да пусне в експлоатация нови газови находища.

"Газпром" днес обяви също, че преговорите по т. нар. западен маршрут, който ще свързва работещи находища с Китай, напредват с добро темпо.

През май миналата година "Газпром" и Китайската национална петролна и газова корпорация подписаха договор за доставка на газ за Китай по "източния маршрут" за 30 години, като планираният обем е 38 милиарда кубични метра годишно.

Източният маршрут предвижда доставки на газ в Китай от якутския и иркутския център за добив на газ по магистралния газопровод "Силата на Сибир", припомня ТАСС.

Западният маршрут предвижда доставки в Китай на газ от находищата в Западен Сибир през Алтай в обем от 30 милиарда кубични метра годишно. През май тази година "Газпром" и Китайската национална петролна и газова корпорация подписаха споразумение за основните условия за доставка на природен газ по този маршрут.

Ръководителят на руската газова компания Алексей Милер, цитиран от ТАСС, заяви още в Пекин, че въпросът за изграждането на нови газопреносни мощности в Западна Европа за нови обеми руски газ е не просто актуален, а е част от дневния ред.

Той допълни също, че "Газпром" не разглежда възможността за доставка на синьо гориво по тръбопроводи за Япония. През май компанията "Токио газ" (Tokyo Gas) предложи връщане към преговорите за газопровод от Русия към Япония.