Как чиновниците са ”крили” договори?
Министерствата на отбраната и на строителството, както и болниците са най-големите длъжници по т. нар. необезпечени договори.
МО дължи 644 млн. лв. "На практика те са били обезпечени за времето, когато са сключвани, но не е отчетено, че всъщност това са многогодишни договори, които важат буквално до 2012, до 2011 г. и се оказват необезпечени," казва министър Аню Ангелов. От обясненията му става ясно, че проблемни са договорите за превъоръжаване, както и задълженията на Военномедицинска академия (89 млн. лв.). Изглежда, че в това министерство е и случаят на предизборни харчове, за които Борисов е поискал допълнителна информация. Става дума за изтеглени предварително 112 млн. лв. в началото на 2009 г., в резултат на което ведомството останало без пари за хеликоптерите Кугър и дължи 34 млн. лв.
Дълговете на другите болници са 353 милиона, в това число просрочените задължения са 87 млн. лв., става ясно от справката на МЗ.
Задълженията на строителното министерство са 360 млн. лв., като министър Росен Плевнелиев подчертава, че те са по дългогодишни рамкови договори, вкл. за кърпене на дупките.
От стенограмата става ясно още, че различните служители (очевидно силно притеснени) тълкуват по различен начин понятието необезпечени договори. Премиерът пък им отговаря с реплики като "Това може ли да е работа?"
В някои случаи това са многогодишни договори, в други случаи става дума за суми, отпускани въз основа на постановления, за които обаче не са били предвидени пари в съответния бюджет. Имало е и корекция на бюджетите, особено през 2009 г., когато заради кризата те бяха съкратени, както и проекти, които не са довършени, но съответните второстепенни разпоредители искат пари (Както обяснява образователният министър Сергей Игнатов по повод на университетите - "нещо са стартирали, приключило е, защото няма пари.").
Има посочени и няколко случая на договори, сключени в нарушение на Закона за обществените поръчки, за които не става ясно имат ли осигурено финансиране.
Такива стари проекти, които не се изпълняват, защото няма пари, са представени от министерство на здравеопазването ("Този договор е и обезпечен, и необезпечен", казва Тодорка Костадинова от министерството по повод на договор на РИОКОЗ-Русе, който е спрян). Прави впечатление също, че са намесени и проекти по ИСПА и ФАР.
На едно място от разговора премиерът обобщава "Правиш къща - стигнал си до първия етаж и вместо да си го покриеш, започваш да правиш до него барбекю, което също ще го изкараш до половината примерно и накрая - нито имаш къща, нито имаш барбекю."
Интересни са обясненията на уволнения (или подал оставка, според по-късни съобщения) шеф на дирекция в министерство на земеделието Асен Синьов, Той разказва, че по бюджета на ведомството са били разчетени 20 млн. лв., но са похарчени по-малко - 12 млн. лв., после МФ е затегнало разходите и е превело само 6 млн. лв. Служителят обяснява също, че са били съкратени предвидени разходи на ведомството. " Благодаря Ви, че поне сте ни направили по-малката злина.", казва му премиерът. Големият проблем на земеделското министерство са договорите на подотчетните му структури (виж карето), чието ръководство, както обяснява министър Найденов, вече е уволнено.
Най-кратък пък е вътрешният министър Цветан Цветанов, който казва само: "Ние имаме три договора. Панчев, който е бил директор, сме го уволнили."
От справките, преразказани устно от служителите, не става ясно как се формира общата сума от 2.15 млрд. лв. Възможно е да има дългове на извънбюджетни фондове или да не се споменати всички суми. Справките обхващат договори, сключени след 2005 г.
Експертите са подали писмено имената на висшестоящи лица, които са ги принуждавали да подписват документите, каза след вчерашната среща премиерът. Те ще бъдат свидетели по делата, които ще бъдат заведени за подписването на необезпечени договори.
Заради необезпечените договори прокуратурата започна разследване, а кабинетът увеличи дефицита за 2009 г. от 1.9 на 3.7% от БВП. Финансовият министър Симеон Дянков пък заяви, че заради тези договори може да се наложи да се увеличи ДДС.
Обявените задължения:
Министерство на околната среда - 66 млн. лв. (ПУДООС) плюс задължения по ИСПА
МФ - 12 млн. лв. по три договора (за одит)
Министерство на икономиката - 1.33 млн. лв.
МВР - три договора с необявена сума
Министерство на земеделието - 4.9 млн. лв. плюс 93 млн. лв. на второстепенни разпоредители като Напоителни системи и дирекция за борба с градушките
Министерство на културата - 3.6 млн. лв. за театъра в Пловдив плюс още два случая
Министерство на транспорта - 31 млн. лв (половината от бившето министерство на Николай Василев)
Министерство на отбраната - 644 млн. лв.
Министерство на регионалното развитие - 360 млн. лв.
Министерство на труда - над 20 млн. лв.
Министерство на здравеопазването - 22 млн. лв. плюс 353 млн. лв. на болниците