10 години скъпотия
0
145
Високите цени на храните ще се запазят поне до края на следващото десетилетие, прогнозират Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФAO), съобщи Ройтерс. Според резюмето на съвместния доклад, който ще бъде публикуван следващата седмица, този фактор ще продължи да поддържа високо равнището на инфлацията, пише днес "Дневник".
Основното очакване в доклада на ОИСР и ФАО за развитието на световните земеделски пазари до 2017 г. е, че цените на храните ще останат на исторически високите си нива, въпреки че ще се оттеглят от сегашните си пикови стойности. В изследването се отбелязва, че цените на много от земеделските култури са се удвоили в периода от 2005 до 2007 г. и през тази година вероятно ще продължат да растат.
"Реалното увеличение на цените през следващите 10 години ще бъде с между 10 и 35% в сравнение с изминалия 10-годишен период. Номинално цените на зърнените храни ще бъдат между 35 и 65 на сто по-високи от средните за последните десет години", се казва в резюмето на доклада. Според анализаторите на двете организации цените ще се задържат високи заради нуждите на страни като Китай и други бързо развиващи се икономики. Принос в поддържането на тези равнища ще има и енергийната индустрия в лицето на производителите на биогорива, които разчитат основно на земеделски култури.
Дори падането под сегашните пикови стойности, което вече се забелязва при пшеницата, според ОИСР и ФАО няма да улесни овладяването на инфлацията в развиващите се страни, нито ще облекчи по-бедните домакинства, за които разходът за храна е сериозен процент от бюджета. В развиващите се държави тези разходи надхвърлят 50%. За България средното число е 36 на сто и е най-високо в рамките на Европейския съюз.
Преди дни и Европейската централна банка предупреди България, че има значителен риск инфлацията не само да се запази на сегашното си високо равнище, но и да продължи да расте за по-дълъг период.
Преди дни НСИ обяви инфлация от 14.6% в края на април спрямо същия месец на миналата година. Правителствената прогноза е поскъпването да се ограничи до 6.7% след дефлация през лятото.