НАП ще проверява 5500 коли за ”данък уикенд”
НАП започва проверки на фирми, собственици на 5500 луксозни автомобила, посочени от тях като служебни, но използвани и за лични цели, съобщи БТА.
Данните на НАП показват, че всички автомобили са на висока стойност от престижни марки, но компаниите не са отчели никакво лично ползване на колите от началото на годината до момента.
В хода на проверките ще се проследи какъв е пробегът на возилата и дали има надлежно счетоводно отчитане на движението на колите, допълват от НАП. Ако не може да бъде доказано с документи и счетоводни записи ползване единствено за служебни цели, на компаниите ще бъде начислен ДДС за личната употреба.
В НАП вече работят и по селектирането на компании, регистрирани по ДДС, в чиито активи има множество и на висока стойност превозни средства и недвижими имоти, за които не се отчита никакво лично ползване, включително имущество на лизинг. Фирмите могат да посочат в ДДС-документите си, които ще подадат пред НАП, пропорцията, в която използват фирмени активи за лични нужди.
Ревизорите от приходната администрация на този етап няма да изследват т. нар. непарични доходи на собственици и служители на фирмите от гледна точка на облагането с данък върху доходите и осигурителни вноски преди да бъдат приети очакваните промени в данъчното законодателство, които третират тези въпроси.
"Компаниите имат шанс сами да декларират дължимия данък за лично ползване, това е много по-удобно и ефективно в сравнение с процедурата по ревизия.
НАП има достъп до много информационни бази, включително тези на КАТ и за пробега на автомобилите при годишните технически прегледи. Почти винаги тази информация не съвпада със счетоводството на фирмата" казва по повод на започващите проверки директорът на дирекцията "Контрол" в НАП Васил Панов, цитиран от БТА.
Известният вече данък "уикенд" предвижда деклариране на фирмени активи, които се ползват и за лични цели от собствениците на фирмите. За тях ще се връща до 70% от възстановения ДДС.
МФ въведе "данък уикенд" през правилника на министерството, избягвайки гласуването в парламента. Това стана, след като неотдавна депутатите гласуваха на второ четене промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, като отпаднаха т. нар данък "уикенд" и данък "градина".