Руски петрол потече към Централна Европа по петролопровода "Дружба"
Транснефт" подновява доставките за Унгария, Чехия и Словакия по петролопровода "Дружба"
Руският държавен петролопроводен монополист "Транснефт" е възобновил петролните потоци през южното разклонение на тръбопровода "Дружба". Това съобщи агенция РИА, цитирайки Игор Дьомин, помощник на президента на "Транснефт", предаде Ройтерс.
"Помпите работят - те бяха включени в 16:00 ч. (16:00 ч. бълг. вр. - бел. ред.), налягане в оперативен режим е зададено да бъде постигнато за 15 минути", каза Дьомин, цитиран от РИА.
Игор Демин, съветник на президента на "Транснефт" Николай Токарев, каза по-рано, че изпомпването ще започне първо в участъка "Михалки-Броди", след това в "Броди-Будковци" и след това във "Фенешлитка". Той обясни, че това означава, че Словакия ще бъде първата, която ще получи петрол, а след това ще я последва и Унгария.
Според РИА Новости Украйна е потвърдила, че е получила плащане за транзита на руски петрол през нейна територия до Унгария и Словакия.
Вчера "Транснефт" обяви, че Киев е спрял подаването на петрол по тръбопровода "Дружба" на 4 август след като украинската страна не е получила транзитните такси от Москва заради западните санкции. Според руската компания нейната финансова трансакция за транзитните такси към Украйна е била отказана, а парите - върнати. А по-рано днес унгарската нефтена и газова компания MOL и нейното дъщерно дружество в Словакия Slovnaft заявиха, че са сключили сделка с Украйна за рестартиране на потока на руски петрол през тръбопровода "Дружба".
Междувременно министърът на икономиката на Словакия Рихард Сулик каза, че тръбопроводът "Дружба" е спрял да работи не заради Русия или Украйна, а поради технически проблем с плащанията за трансфера, който проблем впоследствие е решен. "Очаквам въз основа на информацията, която имам, петролът да потече през следващите няколко часа", добави той.
Петролопроводът "Дружба" започва в Самарска област, минава през Брянск и след това се разделя на две. Северното разклонение през Беларус захранва Полша и Германия, а южното направление минава през Украйна за нуждите на Чехия, Словакия и Унгария.