Започва изграждането на Вертикалния газов коридор
"Главболгарстрой" ще работи в партньорство с едни от най-големите американски компании HILL International, Honeywell, Emerson и CRC Evans
На церемония в Министерския съвет и в присъствието на премиера Димитър Главчев и министъра на енергетиката Владимир Малинов бяха подписани договорите за изграждане на вертикален газов коридор по трасето юг-север, който ще осигури алтернативни доставки на газ към Украйна и Централна Европа. Изпълнител на два от трите лота на стратегическия енергиен проект е "Главболгарстрой" в партньорство с едни от най-големите технологични и инженерингови американски компании HILL International, Honeywell, Emerson и CRC Evans.
Още по темата
Договорът беше подписан от Зара Кизирян-Калчева, представляващ ДЗЗД "ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ - ГБС 1 и 3" и изпълнителен директор на "ГБС Енерджи Сълюшънс" ЕАД, и Надя Стойкова от "Булгартрансгаз".
България може да се превърне в истински маршрут за доставки на природен газ, каза по време на церемонията министър Владимир Малинов. На свой ред премиерът Димитър Главчев изтъкна, че съоръжението има голямо значение за България и поради това вече са съгласувани гаранциите за реализирането на проекта. "Бъдете сигурни, че ще бъде извършено всичко, за да бъде технически обезпечен този проект", подчерта Димитър Главчев. По думите му проектът дава възможност на първо място за диверсификация.
От първия ден на своето създаване, преди 55 години, "Главболгарстрой" изпълнява газопроводи, каза по време на подписването Калин Пешов, председател на Управителния съвет на "Главболгарстрой Холдинг". Осъзнавайки важността и геополитическото значение на проекта, ние сме събрали едно уникално съзвездие от американски и международни компании, които са лидери в това, което правят, отбеляза той.
Договора подписаха Зара Кизирян-Калчева, представляващ ДЗЗД "ХИЛ ИНТЕРНЕШЪНАЛ - ГБС 1 и 3" и изпълнителен директор на "ГБС Енерджи Сълюшънс" ЕАД (вляво на снимката), и Надя Стойкова от "Булгартрансгаз"
С подписването на договорите започва проектирането и изграждането на част от необходимата газопреносна инфраструктура - лупинг от Кулата до Кресна и от Рупча до Ветрино, която ще осигури увеличаване на капацитета за пренос на природен газ в посока от Гърция към България и от България към Румъния.
Инициативата за Вертикален газов коридор между България, Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, Украйна и Молдова осигурява възможност за пренос на допълнителни обеми природен газ.
Целта на проекта е повишаване на капацитетите за пренос на природен газ в точките на междусистемно свързване Кулата-Сидерокастро в посока от Гърция към България и Негру вода-Кардам в посока от България към Румъния.
Тази свързаност е от ключов значение за изпълнението на заложените цели за диверсификация и подобряване сигурността на доставките. Реализацията на проектите ще осигури техническа възможност газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз" да осъществи пренос на нарастващи количества природен газ от разнообразни надеждни източници в посока от юг на север.
На церемонията по подписването на стратегическото партньорство присъстваха още зам.-посланикът на САЩ Андриа Брулет-Родригез, посланиците на Унгария - Миклош Борош, на Украйна - Олеся Илашчук, на Молдова - Анатол Чебук и на Гърция - Алексиос Либеропулос, както и зам.-посланикът на Словакия Даниел Орсзаг.
НАЙ
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Американските находища на шистов добив са застрашени от изчерпване
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
Американските находища на шистов добив са застрашени от изчерпване
Русия използва биткойни в чуждестранна си търговия