Коментари - Докога решенията ще изпреварват въпросите в ядрената енергетика? | business.dir.bg
назад

Докога решенията ще изпреварват въпросите в ядрената енергетика?

Проф. Янко Янев, Директор на института по управление на ядрените знания във Виена, специално за 3eNews и Dir.bg

Обратно в новината
| Автор: Проф. Янко Янев

Коментари - Докога решенията ще изпреварват въпросите в ядрената енергетика? | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

като благодарение на джендърите наречени демократи допуснахме да станем колония тип африканска република ще е така

Повечето анализи на тема диверсификация са от некометентни хора политицески нахъсани от ЗАПАДА Задари такива нямаме втора атомна - Скоро ще ни накарат да купуваме ТОК от други страни.

Браво !!! Отличен коментар от голям експерт... защо не го показват и по националните медии - ТВ, радио, .... На всички става ясно, че американското гориво за АЕЦ-Козлодуй е опасно и неадекеатно - как да го разберат това и в Парламента - там са все евро-атлантици с надупени задни части ?

Киро за да угоди на стопаните си е готов на всичко! Буквално на всичко!

Как може да помествате такива статии, които ще налеят вода в мелницата на русофобите? Атомът за мирни цели е измислен от великата Хамерика, и техните атомни реактори сa Number one. Всичко идващо от великата Хамерика е Number one. Най-вече тяхната "свобода" и "демокрация", която налагат по всички земни кълбета.

Най сетне една умна глава да светне краваропедерасите и еврогейовете! но трябва да се почне отдалеч! Да се обесят продажните некадърници . които ебаха майката на ядрената енергетика - Кунева, Костов, Тиквата, Трайков, Дянков - незабавно! След тях цяла долна продажна пасмина!

Изключителен анализ от много поготвен и компетентен човек! Надявам се чугунените кратуни в България да прочетат ВНИМАТЕЛНО всичко, което този човек казва и да го четат бавно, за да осъзнават за какво точно става въпрос. Защото хората са късопаметни и забравят Чернобил и Фукушима!

Ами веднъж ще светнем за Хамериканският кеф, и това ще да е... Ама ще светнем със стил, и ще се помни от всички и то за хилядолетия напред, колко тъп народ сме били.

Ами всичкото това, но с други думи съм го писал в последните няколко месеца. Професора Ви го казва същото. Нямате гаранция дали НЕруското гориво ще работи добре. Политиците приказват и дават разпореждания без да разбират. Те, политиците, НЕ ПОЕМАТ РЕАЛНА ОТГОВОРНОСТ. Ако сменим горивото и се случи авария, КОЙ ЩЕ НОСИ ОТГОВОРНОСТ??? И бях написал на скоро - тези които искат да се подмени горивото да вземат и да си заложат всичкото имущество в полза на държавата или на АЕЦ-а. Така щото ако се случи авария да има с какво да се покрият щетите и/или пропуснатите ползи. Ама тези едва ли имат толкова имущество, защото щетите при подобни аварии са ОГРОМНИ. Що се отнася до Фукошима, според мен основния проблем е още в избора на площадката, мястото. В Япония имат исторически записи за по-голямо цунами и това е трябвало да се вземе в предвид. Ако Фукошима имаше още 10 или колкото и да са системи за безопасност пак беше обречена. Просто е трябвало да бъде построена на няколко километра на вътре в сушата, а не на брега. Това обаче щеше да е скъпо, защото Япония е островна държава и земята е скъпа. Ако погледнете добре АЕЦ Козлодуй не е на брега р.Дунав, а малко на вътре и се свързва с канали за охлаждане. Освен това площадката е малко по-високо, така щото почти няма шанс Дунав да е залее. И дори това да се случи, пак е предвидено като важните сгради са с доста висок праг и уплатняващи се врати.

Чудесно е, че се публикуват становище на изявени експерти в ядрената област, с които ни изясняват рисковете от въвеждане на ново гориво, необходимо за нашите реактори. Ще е чудесно и да чуем още становища. Но най-сетне контролният и лиценционен държавен орган ще трябва да одобри тази промяна. В случай че се установи безопасност на заместващото гориво, цената ще е другия въпрос. Но не трябва да се забравя и третият - политическият (последният "по веригата", ако първите два са положителни. В тази кризисна ситуация нациолалната сигурност изисква надеждни "непрекъсваеми" доставчици!!!

избира простаци за управляващи Толкова за кенефа България

А нещо по темата?! Другото е ясно - първи закон на форума: с трол не се дискутира!!!

чугуните драги се оказаха всички евроатлантици начело с Боко Предателя и Румен Лъжливото!!

Правилно ги е подредил колегата Действията им срещу България за горивото и газа усилиха Турция Така че Козяшки тролей си тъп и продажен

До момента доставките са били надеждни и непрекъсваеми откакто АЕЦ Козлодуй съществува. Кой и как измисли, че същия доставчик може да бъде НЕ надежден???

Вярно е това за горивото, Янев е безспорен експерт в областта. Но доста по-важно според мен беше да спомене за загубите на България от спирането на АЕЦ Белене. Той щеше д апроизвежда тока на цена 150 лв/МВч, докато в момента цената на пазара е 1150 лв/МВч. Това означава, че годишната му печалба щеше да бъде 16 милиарда лв. Т.е. той щеше да се изплати за една година и да работи 59 години с обща печалба близо 1000 милиарда (един трилион). А къде са виновниците, които ни лишиха от този трилион, в затвора ли са? Я къде били: Иван Иванов - КЕВР Делянчо Добрев - шеф на енергийната комисия Маатинчо Димитров и сектата ДБ - в парламента Е, как ще се оправи България при това положение?

Така е - за ядреното гориво (но някои призовават Русия да спре доставките за АЕЦ "Козлодуй", за да ни "накаже"! Но да не забравяме рисковете - политическите и военните! Трябва превантивно да се мисли, не ли?!

Впечатлен съм от компетентния анализ, браво на професора. И не по-малко впечатлен че българска медия си позволява да говори истината, не знам от Посолството дали няма да ги наритат.

Ако Дунав стигне до площадката на АЕЦ , власите от другата страна на реката трябва да са се издавили много отдавна...

Абе, ако трябва да избирам между американско ядрено гориво или да плащам повече за внесен отвън ток, директно си признавам, че животът ми е по-ценен от парите ... Между другото, сигурно ще е шокиращо за козяшките либерасти, но ФАЩ са директно зависими от руското ядрено гориво и не са налагали абсолютно никакви санкции.

А някой знае ли професора на какъв институт точно е шеф? Нещо не го намирам из Интернета!!!

Трийте цензори......

"Щеше" - това е първото съмнение. Има обаче други обективни факти, въз основа на които могат да се направят истинските изчисления: 1) кога ще се построи; 2) с какви средства; 3) кой ще ги заплаща; 4) с каква лихва; 5) кой ще строи; 6) колко посредника ще има при всяка от по-горе описаните дейности; 7)... Затова какво "шеше" не е убедителен аргумент. Трябва да се научим да мисли в реално време, а не с исторически реминисценции!!!

Какво могат да му направят от някакво си посолство? Тези в посолствата обикновено ги интересува да си вземат заплатата. А професора едва ли има някаква зависимост от тях.

Псевдоанализ с референции към страни с които не можем да се сравняваме. Финландия произведе собствена горивна касета заедно с BNFL колкото и икономически неизгодно да беше. Украйна зарежда алтернативно гориво защото е ясна причината. Ядрената енергетика е силен политически инструмент и е важно кой го държи. За нас е евтина днес, но утре политическата цена може да бъде непосилна.

Тоталитарен. Изпълзява в точния момент да изпълни точна поръчка

Абсолютно невярно твърдение за 150лв/МВтч от АЕЦ "Белене'. АЕЦ произвеждат най-евтината електроенергия - под 50лв/МВтч, освен ако някъде по пътя не потъват за пореден път огромни суми. Дори Уестингхаус, които работят по стандартния американски модел, с 1000000% надценка, са оценили, че нов реактор към АЕЦ Козлодуй би произвеждал ток на цена от $75/МВтч.

Когато политиката командва икономиката, последствията са трагични! Нормалното е икономическата логика да определя политическите решения

Проблемът на Фукушима е че аварийните дизелгенератори са малко и разположени в приземния етаж, който е заливаем. Ако на тази централа беше направена и една проверка от Международната агенция по атомна енергия, този проблем щеше да бъде отстранен. Но кой смее да проверява американски АЕЦ. А и на американците не им пука за безопасността защото знаят, че и да стане нещо, ще прехвърлят вината на домакина - Япония. Подобно прехвърляне на отговорност стана и с горивото на Уестингхаус за чешката АЕЦ и за украинска АЕЦ. Касетите се разхермитизирана и замърсиха централа с тежки последини, но американците се оказаха невинни и сега ни предлагат гориво и на нас. Изобщо с приятели като американците, врагове не ти трябват.

Я. Янев е експерт на световно ниво по въпросите на ядрената енергетика. Водил ми е ядрена химия във физическия факултет на СУ преди 30 години. Съгласен съм с всичко, което е написал в тази статия. Мога само да добавя, че остава открит и въпроса доколко тази смяна на горивото ще е наистина осигуряваща пълна независимост от сегашния доставчик. Запада , в т.ч. и САЩ купува руски компоненти за част от горивния цикъл на собствените си централи под най-различна форма, като например уранов концентрентат, ниско обогатен уран, уран-шестофлурид като прекурсор за обогатяване и т.н. Т.е. Русия пак се явява един вид доставчик дори за тях.

Това е важна информация! Източник за рисковете от това гориво за руските реактори?

Политическата цена за такива като тебе зависи само от това под какъв ъгъл си склонен да си одупиш свинктера...

много искам да сложим краварско гориво, което след цикъла да се съхранява в МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ, защото досегашното го връщахме на производителя, второ искам да стане авария като Фукушима или Чернобил, след което народния съд ще бъде повсеместен, а самия народ ще му дойде акъла за козяшките партии....

Питане към професионалист - тези компоненти могат ли да се произвеждат извън Русия? Имали технологии за тези процеси в други държави? Това са важни теми.

А, ти си дебил, разпространяващ евтина пропаганда :) Новина от преди 6 часа в Helsinki Times: Fortum set to rely on Russian nuclear fuel until 2030 - в превод - Фортъм ще разчита на руско ядрено гориво до 2030г. Украйна още не е стигала до презареждане на реакторите, досега са карали само на руско гориво. За теб "политическата цена" със сигурност ще е непосилна за теб и останалите козяко-либерастки лъжци ...

Тъжното е, че си доста изключително прав ...

Фукушима гръмна защото ТЕПКО е плащала подкупи на японският държавен регулатор за да си затваря очите за десетките "малки" инциденти случили се в централата и така докато един от тях се повтаря;) През март 2011 година след удара на цунами системите за енергоснабдяване и охлаждане на АЕЦ "Фукушима-1" излизат от строя ... което е втората подобна авария в тази електроцентрала. През 1991 поради корозирала тръба подземието в което се намират резервните генератори осигуряващи безопасността на реактор номер Едно е наводнен от морска вода, вследствие на което единият от генераторите спира а няколко техници от подръжката действат като самоубийци и изключват реактора подсигуряван от тази двойка генератори. Този инцидент показва че централата е построена в нарушение на първоначалния проект и така нарушава правилата за безопасност а ТЕПКО, фирмата собственик на централата, вместо да направи ремонт който да нареди нещата според първоначалния проект поставя допълнителна врата към генераторното отделение за да предпази техниката от повторно наводняване... и така се стига до втроия инцидент. Да ама не... Според комисията разследвала аварията причината за катастрофата се крие в това че ТЕПКО, фирмата собственик на централата, са спестили пари и творчески са преработили строителните планове в следствие на което в споменатата централа се случват десетки инциденти щедро замазвани с подкупи. Случката с цунамито е римейк на същият инцидент станал през 1991, но тогава няколко техника жертват живота си за да спрат реакторите.

В изредените в статията държави , като Франция например е имало преди време, но са закрити. По-изгодно им е вноса. Ако сега се върнат към тези технологии ще трябват големи инвестиции и реализацията в крайна сметка ще е пак икономически по-неизгодна от вноса от Русия. В други като САЩ, има и в момента, но пак са по-неизгодни от руския внос и капацитета им покрива само част от собствените нужди. САЩ внася например около 30 % от леко обогатения уранов диоксид за ядрено гориво от Русия и около 15 % от уран-шестофлурида използван центрофужно за обогатяване.

Защо , бе хора? Защо не си купуваме гориво, по съществуващите договори ? Това е супер непрофесионално и е направено напук!! На кого ще навредите ? Кой ще поеме ремонта и отработеното гориво??? Как може да подлагате на изключителен риск живота и здравето на 6 милиона българи?? Кой ви е дал такива права?

Четене с разбиране не е плюене срещу заплащане.

Институтът "Курчатов" помага и на Фраматом и на Уестингхаус да правят горивни елементи с руско гориво и по руски спецификации... което на пръв поглед спокойно би могло да замени оригиналните руски топлоотделящи елементи. Само дето опитите проведени в Запрожката атомна електроцентрала показват че горивните "таблетки" на Уестингхаус изкривяват топлоотделящите елементи, което пък налага те да бъдат "вадени" преди да са изразходвали напълно капацитетът си защото в противен случай могат да повредят реакторите в които са заложени... Е, поне това е което украинците споделиха когато тихичко се върнаха към руското гориво;)

"1) кога ще се построи; 2) с какви средства; 3) кой ще ги заплаща; 4) с каква лихва; 5) кой ще строи; 6) колко посредника ще има при всяка от по-горе описаните дейности; " Всично това беше описано и планирано с график, дати и точни цени и лихви: 1) Кога ще се построи - Пусковата дата я има в проекта и графика и е 2019 за 1 блок, и 2020 за 2 блок. Проектът си вървеще по грифик до 2011 като беше готов проекта, беше преработен така че да отговаря на законодателството на ЕС и България, беше подготвена площадката, бяха поръчани реакторите и оборудването от Първи контур, който дойдоха и още стоят консервирани. 2) В момента Бългаската държава дава по 10 милиарда лв годишно да "подпомага" бизнеса. Т.е. само за 2 години България ще прахоса с наливане в празното парите с които можеше да построи АЕЦ Белене, който да и донесе 1 трилион и да има и за бизнеса и за хората. 3) виж точка 2. 4) В икономическия анализ на HSBC беше използвана лихва от 8 до 9 %, която беше твърде висока и доведе до допълнителни 1.8 милиарда лв. Но въпреки това в цената от 150 лв/МВч в включено изплащането и на тази завишена лихва без проблеми 5) в проекта участваха френски, германски, американски, английски компании и със сигурност това е единствения проект, в който най-трудно властта може да си сложи посредници. Така че да вземем да забраним избощо в България да се прави нещо, защото можело да има "корупционен" посредник.

Обърни се към Австрия.

цъкащите минуси ще помоля да оставят червените си паспорти и лични карри на съхранение в Козлодуй, за да не могат да напуснат страната след аварията, щом толкова се натискат България да стане необитаема територия...

Руските пелети за гориво бяха навремето уникални. С отвор в средата на пелетата, където температурния градиент е най-висок. Това редуцираше много разширяването на пелетата по време на цикъла в реактора. Така се намалява вероятността пелетите да се допрат до вътрешната стена на горивния елемент който е от циркониева сплав и да го корозират. При температури от порядъка на 500 и повече градуса С контактната корозия е доста силна.

Хардвардските Измамници вън от България

То и в Козлодуй дизелните генератори са нивото на земята, но за последните няколко хиляди години в района няма цунами. Ако има цунами то и козлодуйските реактори биха имали проблем, но цунами няма, няма и исторически записи за подобно нещо и никой не вижда опасност от такова. За Фукошима обаче е очевидно. Вълната е била предостатъчно висока и не може да се разчита, че ще бъде избегната чрез височината на сграда или някаква друга строителна конструкция. Фукошима НЕ се намира в някой дълбок /голям по размер/ залив, а е непосредствено на брега на Океана. Очевидно е, че не е трябвало да е там, независимо от здравината и размера на сградите. Ако беше на вътре в сушата пак щеше да има проблем, но щеше да има и време и възможности за реагиране.

Според анализа за АЕЦ Белене на банката HSBC, усреднената цена на тока през всичките 60 години експлоатация е малко под 150 лв/МВч. Естесвено в началото е по-ниска но поради инфлцията се повишава с годините. От друга страна в началото има повищени разходи поради изплащането на инвестицията/заемите. Според същия анализ, АЕЦ Белене щеше да започне да работи при цена от 80 лв/МВч, която ще се увеличава с годините, но след изплащането ще се намали драстично. Затова както казах, усреднената за целия период е 150 лв/МВч и тази цена дава възможност да се изчисли общата печалба на АЕЦа. И какво не ти харесва на цена 150 лв/МВч след като пазарната цена е 1150 лв?МВч. При всички случаи печалбата е огромна. Е да, цената на тока от АЕЦ Козлодуй е 50 лв/МВч и затова в момента печели милиарди, които обаче се раздават на частните фирми, повечето чужди. Такова огромно прахосване на държавни пари е безумие. А ако се вложи печалбата на АЕЦ Козлодуй за строежа на АЕЦ Белене, за една година щеое да осигури парите за инвестицията.

Ако някой убие твой близък, пак ли ще казваш: "Трябва да се научим да мисли в реално време, а не с исторически реминисценции!!!"

Няма ли някаква възможност, да си купуваме от Русия, като плащането става през Уестингхаус