Aко се обръщаме назад, бихме ограбили бъдещето си
HR Guest представя Катерина Буюклиева
"Професията ме е научила да уважавам времето и точността. Когато комуникацията с кандидати за работа е в онлайн среда, обръщам внимание на правопис, ясен изказ, оформление. Срещата очи в очи е ключов момент, може да е само за минути, но е решаваща", споделя Катерина Буюклиева, която е и следващият гост на Бисер Кунчев в рубриката "HR Guest".
Коя е тя?
Приятно ми е да се представя пред Вашата аудитория: Катерина Буюклиева, управител на MEDIA CLUB/ MPI House of Communication, като с удоволствие добавям към визитката си и платформата mediaconnection.bg - начинание в martech посока.
На Вашите въпроси ще отговоря кратко и прагматично.
Да, има задължителни въпроси. Интервюто за работа не е покана да пием кафе или просто да поговорим. Всяка от страните има цел и в този кратък разговор трябва да се разбере имаме ли пресечна точка. Уважавам амбициите и се радвам, когато се срещам с любопитни и устремени хора.
Кои са най-ценните съвети, които бихте дали на човек, който отива на интервю? Възможен ли е според вас подход, в който изпращате онлайн съветите си към кандидатите предварително за най-важното и през време на самото интервю да видите как се е подготвил наистина?
Професията ме е научила да уважавам времето и точността. С удоволствие бих изпратила предварително списък с въпроси на всеки кандидат, но отговорите или изпратената информация определено няма да са определящи за решението ми. Когато комуникацията с кандидати за работа е в онлайн среда, обръщам внимание на правопис, ясен изказ, оформление. Срещата очи в очи е ключов момент, може да е само за минути, но е решаваща.
Колко важно е първото впечатление, когато видите един кандидат, още преди да сте задали въпроси и какви кандидати предпочитате: по-настъпателни или по-спокойни в подхода? Как отчитате фактора моментно Ваше и на кандидата настроение и как това се отразява в процеса на водене на интервю и изводите от него?
Първото впечатление е първо впечатление, но не е единствено. Работата е процес на много нива и всеки има шанс да се изяви, ако има желание. Още повече са възможностите, когато става дума за екипна работа, каквато е работата в медия агенция. Всеки екип има ритъм и сетива, а когато подбирам нови хора, винаги мисля в каква среда ще попаднат.
Кое е надделявало досега в опита Ви при избор на кандидат - възнаграждението или желанието за развитие в компанията? Бихте ли назначили кандидат, ако не отговаря на много от условията ви, но виждате сериозен потенциал да навакса и развие липсващото?
Провокативната компетентност е това, което търсим в нашия екип.
1) Да си компетентен - това е професионално свършена безупречна работа, но това не предизвиква блясък в очите на членовете на екипа и със сигурност не в очите на клиента.
2) Да си провокативен - в този случай известен дисбаланс е допустим само, за да създаде шум и по този начин да предизвиква, изненадва и да развива въображението.
Комбинацията от провокация и компетентност е това, което търся.
Как изглежда идеалният кандидат за работа във вашите очи и разбирания? Кои са трите най-ценни качества, които биха ви впечатлили? В какви корпоративни ценности възпитавате служителите си?
Няма идеален кандидат, а и няма идеално работно място, за да се търси "идеален" човек. С навлизането на технологиите, които в голяма степен ни изместват или по-точно ни управляват доста по-прагматично, човечността става все по-голяма ценност. Ценя толерантността, но толерантността се възпитава. Когато имаш възможност да се срещаш с различни хора, от различни култури, изповядващи различни ценности погледът е по-широк. Професията ми изисква да приемам различното, да търся хора, които са широко скроени.
Радвам се на всеки един кандидат за стаж, но не сме в активна позиция ние да търсим. Ако те ни открият - опитваме. Младите хора са будни и енергични, точно толкова, колкото е необходимо. Харесвам ги и лесно могат да спечелят доверието ми.
Когато имам повод, разказвам истории от началото на кариерата ми, но в този нелинеен свят само нелинейни идеи ще създадат нови пътища, а ако се обръщаме назад, бихме ограбили бъдещето си.
Това, което ме движи е:
Да правя разлика.....между хората, които шумно спорят и откривателите, които имат идеите и силата да създават бъдещето.
Да опонирам .... на тези, които реагират на новите идеи с "Това няма как да стане".
Да вярвам.... на хора, които мислят нестандартно, които гледат филми със странни герои и черен хумор.
Промениха ли се критериите ви за оценка на работата на настоящи и бъдещи служители в условията на Ковид? Какви политики водите за стиковане на колектива и позитивна работна атмосфера?
Не ми се иска да се връщам към Ковид темата... Ще има и други предизвикателства, неизбежно е.
Кой работен модел предпочита вашата компания - работа в офис, в домашни условия или в зависимост от ангажиментите на всеки един? Очаквате ли след 2-3 години стандартното работно място да изглежда по различен начин?
Работата ни е екипна, от нас се очакват измерими резултати и липсата на контакт е проблем. Нямам дефиниция за "стандартно работно място", но определено трябва да има работно място. Обичам да съм сред хора, да коментираме различни теми и събития, да спорим, да търсим решения и да празнуваме успехите.
НАЙ
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
Златото поскъпва на фона на слабия долар и продължаващото геополитическо напрежение
Западът прави по-малко електромобили заради слабо търсене, но Китай строи заводи в Европа
Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
ЕСО: ВЕИ мощности за 4500 MW са присъединени към енергийната ни система през 2024 г.
Златото поскъпва на фона на слабия долар и продължаващото геополитическо напрежение