Страните членки на Международния валутен фонд обещаха да съживят вялата световна търговия, да увеличат правителствените разходи и да премахнат пречките пред бизнеса, за да подкрепят слабия растеж.

Ангажиментът е поет на фона на изразените опасения на финансовите лидери, свързани с надигащите се популистки реакции срещу търговията и глобализацията, по време на годишните срещи на МВФ и Световната банка във Вашингтон, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Продължаващият нисък растеж разкри основни структурни слабости и носи риск за допълнително подкопаване на потенциалния растеж и перспективите за всеобхватност, подчерта в съобщение ръководният комитет на Фонда.

Решението на британците през юни да напуснат ЕС, антитърговските изявления на кандидата на Републиканската партия за президент на САЩ Доналд Тръмп и световното забавяне на растежа на търговските обеми накара политиците да се опитат по-добре да представят на широката общественост ползите от световната икономическа интеграция.

Международния валутен и финансов комитет отбелязва, че несигурността и рисковете за световното възстановяване са нараснали, а освен това то е заплашено от протекционистките политики и спрелите реформи.

Американският министър на финансите Джейкъб Лу заяви в декларация, че МВФ трябва да направи повече, за да бъде чут по ключови въпроси, свързани със световната икономика, като равнището на безработица, в противен случай ще стане "непопулярен", информира Франс прес.

Ръководният комитет на МВФ, който се състои от хората представляващи 189-те страни членки, също така обеща да очертае и приложи мерки, които да подкрепят изоставащите и да гарантират, че всеки има възможност да се възползва от глобализацията и технологичните промени, допълва Ройтерс.

На пресконференция управляващата директорка на МВФ Кристин Лагард призова държавите да направят повече в подкрепа на растежа, да харчат повече за инфраструктура и образование и по-малко да разчитат на разхлабената парична политика, която вече достига лимита на влиянието си.