От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар, пише БНР.

В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни проблеми.

След пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 година, руската икономика постепенно премина на военни обороти заради огромните военни разходи и западните санкции, провокирани от военната агресия.

Решението на отиващата си администрация на американския президент Джо Байдън да санкционира "Газпромбанк" - кредиторът, през който преминават доларовите плащания за петрол и газ - основен приходоизточник на московската хазна и силните позиции на долара, доведоха до срив руската рубла.

Според местни анализатори, цитирани от "Ройтерс", намесата на централната банка вчера следобед би трябвало да спре процеса на обезценка на рублата, но няма да реши много по-сериозните проблеми. За всеки 10% обезценка на руската рубла добавят 0,5 пункта към ръста на цените.

Ускоряването на инфлацията може да накара централната банка да повиши още водещата лихва през декември, отбелязва изданието, според което, един от най-големите проблеми за прегряващата руска икономика, е огромният дефицит на работна ръка - от строителни работници до лекари и инженери. Причините са много, но сред тях са по-високите заплати във военната индустрия, които буквално "изсмукват" работна сила от останалите сектори.

По данни на Forbes в момента загубите на Русия са между 600 000 и 730 000 убити и ранени войници и ако този темп продължи, ефектът върху икономиката ще е значителен на фона и на сегашния недостиг на работна сила. Също така решението на много мигранти в Русия да напуснат страната заради войната срещу Украйна оголва допълнително пазара на труда, припомня "Ройтерс".