Трябва ли ни брокер за успешната продажба на имот?
Как да изберем правилния партньор при сделка с жилищен имот
Покупката или продажбата на имот е важно финансово решение, което е свързано не само с множество юридически въпроси и административни процеси, но и комплексни фактори за преценка и избор. Често пред продавачите стои решението - да ползвам ли агенция за недвижими имоти и професионален брокер или да си спестя този разход? Въпросът звучи риторично - естествено, че е добре да спестим, ако можем. Но може ли това да ни донесе по-големи разходи или пропуснати ползи?
Колко струва твоят имот? Заяви онлайн оценка сега!
Тук ще очертаем колко ни струва брокерската услуга и какво включва тя при продажба на имот. Какво прави добрия професионалист в тази сфера истински полезен и на какво да обърнем внимаваме. Прегледът на пазара в големите градове у нас показва, че обичайно за покупко-продажба на жилищен имот брокерската комисиона е между 2 и 5% от стойността на сделката. Практиката е тази комисиона да се дължи само при успешна сделка, независимо колко продължи работата на брокера и какви проблеми възникнат за решаване.
За какво плащаме?
Когато ангажираме агенция за недвижими имоти за продажба на нашия имот, е важно да знаем какви услуги и експертиза включва това. И обратното - ако решим да действаме сами, трябва да се уверим, че можем самостоятелно да покрием всички тези аспекти за интелигентен, ефективен и рентабилен подход.
- Експертиза в познаването на пазара
Агентите за недвижими имоти имат задълбочени познания за местния пазар. Те следят тенденциите, последните сделки, динамиката, тъй като ежедневно се сблъскват с десетки примери и имат достъп до информация. Разликата в това да познаваш и да не познаваш пазара може да се окаже разлика между това да постигнеш добра сделка, да стоиш и да чакаш с месеци и години или да продадеш бързо, но на ниска цена.
- Достъп до широка мрежа
Добрите и утвърдени на пазара агенции имат широка професионална мрежа, включително с други агенти, брокери, строители и инвеститори, контакти в индустрията. Това означава и богата и добре поддържана база данни от потенциални купувачи с информация за техните предпочитания и специфики.
- Експертиза в преговорите и разбиране на законови и договорни задължения
Преговорите са ключова част от всяка сделка. За продавачите агентите работят, за да осигурят възможно най-добрите условия - от цената до ограничаването на непредвидени рискове. Те преговарят за максимално увеличаване на печалбата и управляват гладкото приключване на сделката.
Покупко-продажбата включва и сложни договорни и законодателни изисквания, които могат да бъдат плашещи за обикновения човек, но напълно ясни за юридическия екип на агенцията. А грешки в това отношение може да се окажат доста по-скъпи от брокерската комисиона или дори да провалят сделка.
4. Спестяващо време удобство
Често пропускаме да калкулираме цената на времето си. Ангажиментът на брокера включва организация на всички огледи и предварителни преговори, маркетиране на имота, отговаряне на запитвания, подбор и контакти с потенциални купувачи. Това ни позволява да се съсредоточим върху ежедневието си, докато професионалистът управлява детайлите.
5. Обективни насоки
Разумното и безпристрастно око на професионалиста би ни помогнало за правилното ценообразуване, би ни дало стратегии за подобряване на привлекателността на имота.
По време на всяка сделка могат да възникнат и неочаквани предизвикателства - от административни забавяния и трудности, през сложни ситуации със собствеността, до проблеми с финансирането. Опитният агент се е сблъсквал с редица такива сюжети и може да даде точната препоръка, изхождайки от своя опит и експертиза.
6. Маркетингова грамотност
Всичко днес е дигитално и се случва онлайн. А 50% от успеха на продажбите зависи от добрата презентация. Ако искаме да привлечем повече интерес, трябва да се погрижим да представим имота си по най-добрия начин - което включва и професионална работа по снимки и видеа, описание, промотиране в различни канали и достъп до качествена аудитория.
Виж още: Какво е нужно за успешна продажба на имот?
Как да изберем правилния брокер при продажбата на недвижим имот?
Естествено, всички изброени предимства са в сила, само ако имаме насреща си истински професионалист. Един опитен агент може да направи процеса плавен, ефективен и дори приятен, докато грешният избор може да доведе до ненужен стрес, усложнения и потенциални загуби.
Какво е необходимо да търсим в един брокер? Попитахме Bulgarian Properties - една от водещите агенции за недвижими имоти у нас, които спечелиха приза за Агенция на 2023 г., кои са тези най-важни характеристики, които техните клиенти търсят при избора на брокер, когато продават жилищен имот.
"Брокерът е на първо място партньор и трябва да има отношение на доверие и сигурност между него и клиента. За нашите над 20 години история имаме повече от 600 000 клиенти от България и чужбина и добре знаем какво е важно за успешна сделка, като се стараем да предоставим всичко на едно място.", споделят от агенцията.
Ето кои качества класират на първо място клиентите на Bulgarian Properties:
- Опит и експертиза
Потърсете агенция с доказан опит и история, с експертиза за целия пазар и широк обхват, която може да предложи ценовите стратегии на база разбиране за нюансите на района. Не по-малко важно е с какви допълнителни специалисти разполага агенцията, тъй като една сделка има редица финансови и правни специфики, които изискват съответната експертиза. "Нашата стратегия е да поддържаме както добре обучени брокери, така и екип от юристи и консултанти, така че да предоставим цялостен пакет от услуги.", казват от Агенцията на годината.
- Познаване на пазара
Агент с дълбоки познания за конкретния район или град може да предложи безценна информация. От Bulgarian Properties посочват, че именно заради тяхната широка мрежа на покритие както териториално, така и по отношение на вида имоти сайтът им се е утвърдил като платформа номер 1 за имоти у нас. "Развили сме офисна мрежа в цялата страна, за да гарантираме, че имаме винаги актуална и задълбочена картина на локалния пазар.", споделят от агенцията.
- Положителни рецензии и референции
Проверете отзивите от други потребители и цялостния имидж на компанията в медиите и публичното пространство. Препоръките и оценките могат да дадат добра представа за професионализма, надеждността и удовлетвореността на клиентите. Помолете потенциалните агенти за препоръки от минали клиенти, за да получите по-ясна представа за качеството на техните услуги и за това какво може да очаквате. Може да поискате статистика за броя или стойността на успешните сделки от последните години или пък средно време за реализация на имот.
- Умения за маркетинг и преговори
За продавачите маркетинговите умения на агента могат значително да повлияят на това колко бързо се продава имотът и на каква цена. Проверете какви ресурси има агенцията, за да представя и рекламира имотите, които представлява - включително присъствие в социални мрежи, добре развит сайт с обяви, позициониране в медии и пр. Днес нетрадиционните комуникационни канали и похвати се превръщат в задължителен елемент от продажбената фуния, споделят от Bulgarian Properties. Facebook, Instagram, Tik Tok се нареждат наравно с по-утвърдените за сектора платформи за реклама и маркетинг като Google и имотни портали. В крак с новите тенденции агенцията залага изключително на технологиите за добрата презентация на имотите - с виртуални турове, снимки и видеа с дрон, live представяния и клипове в социалните мрежи.
- Съвместимост и доверие
Връзката между вас и вашия агент трябва да се гради на доверие и взаимно разбиране. Изберете някой, с когото се чувствате добре и който уважава вашите предпочитания и приоритети. Доверете се на инстинктите си - ако нещо не ви се струва както трябва, по-добре е да продължите да търсите.
Добрият агент трябва да бъде проактивен в предоставянето на актуална информация и решаването на потенциални проблеми и притеснения. Изберете агент, който се вслушва в нуждите ви, отговаря своевременно на въпросите и ви държи в течение на всяка стъпка.
Достъпността е не по-малко важна. И най-добрият агент няма да ни е от полза, ако е претрупан от ангажименти и няма време за нас. Още в началото уточнете ангажиментите на двете страни, начините и честотата на комуникация и пр.
- Прозрачност и структура на таксите
Агентите обикновено начисляват комисиона въз основа на продажната цена на имота. Въпреки че процентът може да варира, фокусирайте се върху стойността, която предоставят, а не само върху цената. По-високата такса може да бъде оправдана, ако агентът предлага изключително обслужване, опит и резултати, както и допълнителни услуги, които излизат извън обхвата на други компании.
Работата по покупко-продажба на недвижим имот започва с проучване и планиране. Изборът на правилния агент е част от този процес. А ако искаме да сверим часовника си с най-актуалните тенденции, добра начална стъпка е да сравним очакванията си с пазара. Това можем да направим много лесно с безплатния онлайн калкулатор на Bulgarian Properties, който на база основни параметри на нашето жилище ще ни даде актуална експресна оценка. Можем също да се абонираме за актуализация на оценката, за да следим пулса на пазара, а при желание получаваме и безплатна консултация от брокер на агенцията.
НАЙ
КЗП даде на банките 14 дни да премахнат неравноправните клаузи за потребителски кредити
Трябва ли ни брокер за успешната продажба на имот?
България е с най-нисък БВП на човек от населението в ЕС през 2023 г.
Общинска банка и приятели в коледна подкрепа за Спешна помощ
ЕК: Не сме заинтересовани от продължаване на транзита руски газ през Украйна
България е с най-нисък БВП на човек от населението в ЕС през 2023 г.
КЗП даде на банките 14 дни да премахнат неравноправните клаузи за потребителски кредити
Поредна порция наказани кораби от "сенчестия флот" на Русия