След като завършва медицина и практикува лекарската професия в продължение на две години, започва работа в американска фармацевтична компания, в която прекарва близо четвърт век, преминавайки през различни позиции в маркетинг, продажби, мениджмънт и научен отдел. Преди да се присъедини към Филип Морис България, в продължение на четири години управлява създадена от него галерия за съвременно изкуство, като своеобразна артистична почивка от корпоративния свят. Завръщайки се в бизнеса след това има възможността да приложи опита си от фарма индустрията в на пръв поглед познатата сфера на науката, но пък по изключително предизвикателен и интересен начин. Срещаме се с него, за да поговорим именно за тази част от професионалното му развитие.

Какво е мястото на науката в тютюневата индустрия? В какво се състои работата на екипа на научния отдел във Филип Морис?

Научните проучвания имат огромно значение в дейността на компанията с активното навлизане на бездимните алтернативи преди 10 години. Всъщност, компанията стартира научната работа много по-рано и инвестициите възлизат на над 12 млрд. долара, включително и клинични изпитвания, което е впечатляващо за всеки, който е с опит във фармацевтичната индустрия. И аз като такъв, вярвам, че науката във всичките й аспекти и направления е основата за успешното разработване на продуктите на компанията, които съдържат никотин, но при които няма горене. А при употребата на тютюн горенето е основната причина за вредите върху здравето.

Особено интересна ми е и научната концепция за "намаляване на вредите" (Harm reduction) от рисковите фактори за здравето, която е много подценявана у нас. "Намаляването на вредите" са малките и интелигентни промени, които ни позволяват да живеем по-малко опасен живот, без да се отказваме напълно от нещата, които искаме да продължим да практикуваме. Ние дори не си даваме сметка, че всеки ден правим избори, които намаляват рисковете, без да се отказваме от това, което ни харесва. Помислете например за шофирането - използваме предпазни колани, за да намалим риска от нараняване в случай на злополука, без да елиминираме шофирането като една от най-рисковите дейности на съвременния човек. По подобен начин фритюрниците с нагорещен въздух (air-fryers) предлагат по-малко вредна алтернатива на "пържене" на храна, като премахват използването на мазнини и така намаляват рисковете за здравето, свързани с традиционното пържене. И в двата случая намаляването на вредите ни позволява да продължим да се наслаждаваме на нещата, които обичаме, като същевременно отнемаме част от вредата.

Що се отнася до тютюна, "намаляването на вредите" чрез премахване на високите нива на токсични и канцерогенни вещества в дима от горенето може да играе решаваща роля за подобряване на общественото здраве. Години наред тютюнопушенето се третира като въпрос на всичко или нищо: или спирате, или продължавате да се сблъсквате с рисковете за здравето. Разбира се, че пълният отказ е най-добрият вариант и едва ли има любител на тютюна, който да не го знае. Не всеки обаче се отказва напълно. И тук е мястото на бездимните алтернативи без горене, които съдържат никотин, но за разлика от традиционните цигари много от вредните съединения, открити в тютюневия дим, са значително редуцирани или напълно липсват.

Ако трябва да оцените познаването на концепцията за намаляване на вредите сред научната и медицинската общност в България и ролята на бездимните алтернативи в тази концепция за самите потребители, какви са вашите наблюдения?

Сред научната и медицинската общност концепцията за намаляване на вредите е добре известна, особено при зависимостите, но когато става дума за тютюн и никотин, темата е до известна степен подценявана. Това е очаквано, имайки предвид, че бездимните алтернативи са все още сравнително нови. Но голяма част от медицинската общност, след като се запознаят с множеството научни данни зад новите алтернативи, подкрепят идеята, че на практика има три основни стълба за подхода, свързан с тютюна - това са (1) предотвратяване на започването, (2) усилията за отказ и (3) концепцията за "намаляване на вредите". Казано по друг начин - "Никога не започвай да пушиш. Ако пушиш - откажи се. Ако не можеш - премини на по-малко вредни алтернативи". Работата на екипа ни се състои в това все повече хора на науката и експерти в медицината и общественото здраве да са запознати с концепцията за "намаляване на вредите от тютюна" и да я припознаят като трета възможна стъпка, заедно с първите две. "Намаляването на вредите" е успешна концепция за ограничаването на широко разпространеното традиционно тютюнопушене, защото среща хората там, където са...

А що се отнася до потребителите, ако се сравняваме с европейците, българите сме еднакво добре запознати с бездимните алтернативи. Проблемът е, че България е на челно място в Европа по брой пушачи на цигари - най-вредния начин за употреба на тютюн. Според последния доклад на Евробарометър от 2024 г. 37% от българите пушат (в Европа този процент е 24%), което у нас е спад от само 1% спрямо 2020 г. В допълнение, 2% използват бездимни нагреваеми тютюневи изделия (2,5% за Европа), а 3% - електронни цигари (същият процент е и в Европа). Фокусът на Филип Морис България е изцяло върху бездимните алтернативи на пушенето с идеята все по-голям брой пушачи да оставят цигарите в миналото. Има редица доказателства за успеваемост в държави като Япония, Нова Зеландия, Великобритания и Швеция - където фокусът на регулаторите и институциите върху "намаляване на вредите" чрез бездимни алтернативи е постигнал завидни резултати. Имайки предвид първото място на България по брой пушачи в Европа, смятам, че имаме още много работа в посока бъдеще без тютюнев дим.

Как ще обясните на един пушач с научни данни и факти да се откаже от горимите цигари и да премине на бездимна алтернатива?

На първо място винаги казваме, че най-добре е да спре да пуши. Но ако не може или не иска - бих му обяснил, че е добре да опита чрез никотин заместващи терапии или да обмисли друг начин за доставяне на никотин - алтернативен на цигарите, при който няма горене. Темата за никотина е важно да бъде добре обяснявана и разбрана. Никотинът води до пристрастяване, затова той не е безрисков и не трябва да се използва от хора с определени здравословни проблеми. Научно доказано е обаче, че никотинът не е основната причина за заболяванията, свързани с тютюнопушенето. Вредата при тютюнопушене се дължи на множество токсични съединения, свързани с изгарянето на тютюн - това е документирано твърдение на FDA (американската агенция по храните и лекарствата). Никотинът не е класифициран като канцероген и от Световната здравна организация (СЗО). Наличието на никотин в продуктите без дим е важно условие за успешното отказване на пушачите от цигарите - чрез замяната им с негорими алтернативи. В Швеция, например, общият процент на употребяващите никотин е както този в Европа, но нивата на смъртност от заболявания, свързани с пушенето, са много под европейските - и това е така, защото пушачите на горими цигари са под 5%, а останалите употребяващи никотин го правят чрез бездимни алтернативи.

Вече са налице и резултати от по-дългосрочни научни изследвания, сочещи, че при възрастни пушачи, преминали изцяло на бездимни алтернативи, са с много по-добро повлияване на ключови патофизиологични пътища, участващи в развитието на свързани с пушенето заболявания.

Кои са най-честите предизвикателства, с които се сблъсквате в работата си?

Предразсъдъците, които се появяват при някои хора, когато се говори за тютюнева индустрия, тъй като не познават текущата трансформация в световен мащаб. Много от големите международни тютюневи компании навлизат уверено в бизнеса с бездимни алтернативи. Често се сблъскваме със скептицизъм относно възможността за диалог и на доверие. Да не говорим, че има и твърдения, че бездимните алтернативи били "по-вредни от обикновените цигари", което само по себе си е научно необосновано и за съжаление може да заблуди обществото и много от пушачите, които не се отказват от цигарите, и те да продължават да пушат. Жалко е, че се появява такава дезинформация, защото намаляването на тютюнопушенето се забавя, но сме убедени, че ще се случи във времето напред.

Тук е мястото да отбележа, че за голямо съжаление на пазара, и особено в онлайн пространството, съществуват и множество продукти, които не са законно регулирани и могат да съдържат непозволени или опасни вещества, или такива в различни от допустимите законови количества - и често хората слагат всички продукти под общ знаменател. Все още голяма част от обществеността не разбират, че съвременните и подкрепени с достатъчно и качествена научна информация бездимни алтернативи, произведени от големи и реномирани компании, са предназначени само и единствено за пълнолетни пушачи и Филип Морис спазва всички европейски и национални регулации и закони. Един от приоритетите на компанията, също така е да работи усилено с всички участници по търговската верига за предотвратяване на достъпа и употребата на всякакви тютюневи и никотинови продукти от непълнолетни и сме готови да подкрепим всяка инициатива в тази посока.

А кои са любимите ви моменти в работата?

Моментите с хората в компанията, с колегите ми. Когато започвах, една моя много добра позната ми каза "... е сега ще видиш какво е компания с грижа за служителите си и където екипната работа е поставена на най-преден план" - и след няколко месеца аз наистина го виждам и мога да кажа, че се чувствам като сред приятели и съмишленици, с които сякаш работя от години по важна мисия - мисия, която си заслужава.

В края на годината каква е вашата лична и професионална равносметка?

Аз обичам да живея динамично и съм щастлив, че живея в интересни времена - от всяка една гледна точка. И съм наистина доволен, че направих тази стъпка в професионален план - защото наистина е интересно да съм част от случването на голяма промяна с положително въздействие върху много хора.

С подкрепата на: Филип Морис България