Биткойнът премина границата от 106 000 долара в неделя вечер, като инвеститорите залагат, че на срещата си по-късно тази седмица Управлението за федерален резерв ще намали отново лихвените проценти, съобщават Ройтерс и Си Ен Би Си, на които се позова БТА.

В ранната търговия тази сутрин все пак биткойнът върна малко от цената си и към 8:30 ч. бълг. време се търгуваше за 105 150 долара. Възходът му спрямо петък обаче е с над 4 на сто.

Етерът също поскъпна с около 4 на сто и докосна границата от 4000 долара.

Общото повишение на цените на криптопазара е в рамките на същите тези 4 на сто, сочат данни на "Койн метрикс" (Coin Metrics).

Електронната валута премина 100 000 долара в нощта срещу 5 декември, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп огласи намерението си да назначи, след като положи клетва, адвоката републиканец Пол Аткинс, привърженик на развитието на криптовалутите, за ръководител на американския регулатор на финансовите пазари - Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC).

Миналата година Аткинс публично разкритикува ръководителите на регулатора, като заяви, че е трябвало да бъдат "по-дружелюбни" с компаниите, предлагащи цифрови валути, и заяви, че подходът им отблъсква предприемачите от американския пазар.

"Пол доказа своята ориентация към регулации, характеризиращи се със здрав разум /.../ Той признава, че цифровите активи са ключов фактор, за да стане Америка по-велика от всякога", отбеляза Доналд Тръмп в своята социална платформа "Трут Соушъл".

Дали криптосекторът ще навлезе в истински нов ренесанс или ще надуе балон, готов за спукване в подходящото време, ще зависи в огромна степен от това дали Тръмп ще изпълни обещанието си, дадено през юли по време на конференция на сектора - да създададе стратегически американски биткойн резерв. Амбициозната на пръв поглед цел сега изглежда напълно изпълнима, коментират мениджъри от сектора, цитирани от Ройтерс и БТА в последнатаседмижа на ноември. "Това би легитимирало напълно криптоактивите", казва Маршал Биърд, главен изпълнителен директор на криптоборсата "Джемини", чиито основатели са сред дарителите за кампанията на Тръмп.

Как точно ще се развива криптопазарът, ще стане истински ясно след два и повече месеца, когато новата администрация встъпи в длъжност и предприеме първите си стъпки.

Биткойнът се основава на блокчейн технологията, виртуален регистър, който позволява информацията да се съхранява и обменя по сигурен, надежден и постоянен начин. Всяка трансакция се записва в реално време и в защитен регистър.

Биткойнът се създава - или "копае" - като награда, когато мощни, и следователно много енергоемки, компютри решават сложни проблеми.

"Копачи" са тези, които допринасят за създаването на блокчейни по пътя на проверката на трансакции.

За да се избегне неконтролиран взрив, Сатоши Накамото е ограничил максималното количество биткойни, които могат да съществуват в света, до 21 милиона (ниво, което трябва да бъде достигнато около 2140 г.).

Приблизително на всеки четири години се случва "разполовяването", техническо събитие, което намалява предлагането на нови биткойни, като намалява наполовина наградата в биткойни, предоставена на потребителите (или "копачите") за добива на тази цифрова валута. Подобна операция допринесе за скока на цената в началото на 2024 г.

ИЗБРАНО