Софийският градски съд спря за втори път вписването на промени в персоналния състав на надзорния и управителния съвет на Българската банка за развитие, става известно от проверка в Търговския регистър. Решението на съда е от 29 юни, предаде БТА.

Вторият опит за вписване в регистъра, който се разглежда от друг съдия, е спрян след молби на Велина Бурска, член на Надзорния съвет на ББР и Николай Димитров, изпълнителен директор на банката, за спиране на регистърното производство.

Според Димитров и Бурска решенията на министъра на икономиката и Надзорния съвет от 23 юни, с които са били избрани нови членове на ръководството на банката, са нищожни, за установяването на което са предявили искови молби пред съда.

Поради това, че регистърното производство и делата на Бурска и Димитров не са приключили, Софийският градски съд постановява спиране на вписването на новото ръководство на ББР в Търговския регистър.

Припомняме, че след първото решение на Съда да не впише промените в ръководството на държавната банка последва остра реакция от Министерството на икономиката. 

В ефира на "Панорама" министърът на икономиката Кирил Петков заяви, че съдия Мария Вранеску е взела решение в несъответствие със закона.

"Точно по този казус имаме пълно несъответствие със закона, защото актовете на Българската народна банка не могат да бъдат спирани. Когато вече пет седмици водим битката тази банка да започне да работи за обществото, за малките и средни предприятия, да не се дават на осем фирми един милиард, когато вече всичко е завършено и казва, че щом БНБ го е одобрила, трябва да се впише и не може да се спира, се получава едно дълбоко вътрешно убеждение на Мария Вранеску. Тя е взела решение днес в несъответствие със Закона да спре това назначение", каза на 25 юни икономическият министър.

В отговор Софийският градски съд излезе със следната позиция: "Съответствието или несъответствието на съдебния акт със закона подлежи на проверка единствено по реда на инстанционния контрол, а не чрез недопустимо вмешателство в работата на съда чрез неуместни политически изказвания.

"Лошата репутация на българския съд" и притесненията на инвеститорите, за които спомена министър Петков, са в следствие най-вече на публичното накърняване на независимостта и авторитета на съда, на обсъждането, а не на изпълнението на съдебните актове, на хвърлянето на "подозрения", но не и на факти, че вътрешното убеждение на конкретен съдия "е базирано на нещо друго освен следването на закона".

В случая трябва да се напомни и че не "публичността е единственото оръжие", както твърди министър Петков, а обжалването пред въззивна инстанция е законовият механизъм във всяка правова държава за преценка на правилността и законосъобразността на един съдебен акт, което с не по-малка сила се отнася и за органите на изпълнителната власт."

Преди ден (на 29 юни) стана ясно, че Министерството на икономиката се присъединява към обжалването на решението на Софийския градски съд. ББР също оспори спирането на вписването на новите членове.

Същевременно, беше подадено и ново искане за вписване на одобрените от БНБ членове за Надзорен и Управителен съвет на ББР в Търговски регистър и РЮЛНЦ.

Припомняме, че преди 2 седмици Българската Народна банка одобри новия Устав на ББР, според който съставът на двата съвета може да бъде от три на седем членове. Така, независимо от подадените жалби от старите членове, в Управителния съвет на банката трябва да се впишат Владимир Георгиев, Цанко Арабаджиев и Крум Георгиев, а в Надзорния съвет влизат Валентин Михов и Васил Щонов. Що се касае до договорите за управление и контрол на освободените членове на двата съвета те вече са прекратени и те не могат да ръководят дейността на служителите на банката.