Всички потребители, които са изтеглили кредити в швейцарски франкове, ще могат да ги превалутират, като по силата на постигнатото споразумение банката поема 80 процента от валутния риск от момента на тегленето на кредита. Това означава, че обслужвалите коректно кредита си, ще бъдат в хипотезата, че все едно са го взели в евро или в лева.

Също така те ще плащат преференциален лихвен процент, който е по-изгоден от този за настоящите кредитополучатели, посочи КЗП.

Преди няколко години 3 банки обявиха много изгодни оферти за ипотечни кредити във швейцарски франкове при много ниски лихви. Последва обаче силно поскъпване на франка спрямо долара и еврото и това постави в невъзможност кредитополучателите да обслужват кредитите си.

Споразумението обхваща и тези длъжници, които не са били редовни платци и срещу тях няма издадени изпълнителни листове. А тези, срещу които е образувано изпълнително производство, могат да търсят правата си по съдебен ред.

Постигнатото споразумение е при условия, каквито не са извоювани в нито една от останалите държави, в които е възникнал този проблем, отбеляза КЗП.

Въпреки многобройните протести пред различни институции, Комисията за защита на потребителите е единствената в България, която взе присърце този проблем и предприе незабавни последователни мерки за решаването му, се посочва в съобщението.

КЗП успя да сключи споразумения и с телекомите и туроператори.