Гръцкото правителство ще трябва да действа бързо, тъй като банките в страната имат пет минути до полунощ, предупреди Домберт, визирайки необходимостта от скорошно постигане на споразумение с международните кредитори, цитиран от БНР.

Ситуацията в Гърция е много критична и клиентите на банките виждат това. Преките опасностите за европейските банки от кризата в Атина обаче са сравнително малки, посочи представителят на Бундесбанк.

Междувременно европейският комисар Гюнтер Йотингер сподели, че може би все още има възможност за постигане на споразумение между Гърция и нейните кредитори през настоящата седмица.

"Нуждаем се от напредък на ниво работна група, за да можем да постигнем съгласие относно необходимите реформи, вероятно дори до края на седмицата, което да позволи изплащането на последния транш от помощта по текущата спасителна програма"
, заяви Йотингер в интервю за германския вестник "Ди Велт".

Той обаче омаловажи очакванията за постигане на голям пробив по време на насрочената за днес среща между германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Франсоа Оланд и председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер в Берлин. Предизвикателства пред Гърция са твърде големи, за да бъдат решени "между другото", отбеляза Йотингер.

Атина и нейните кредитори продължават трудните преговори за постигане на сделка от типа "пари за реформи", като така и не успяха да сключат споразумение до края на май (през изминалия уикенд) – нещо, на което разчитаха гръцките власти.

Натискът за постигане на скорошно споразумение ще се засилва през настоящата седмица, тъй като в нейния край (на 5-и юни) Гърция трябва да погаси задължение към МВФ за около 300 млн. евро, както и общи задължения към Фонда за 1,6 млрд. евро през настоящия месец.
В края на юни изтича и удълженият през февруари срок на действие на настоящата спасителна програма на международните кредитори за 240 млрд. евро, като по тази програма все още остават блокирани около 7,2 млрд. евро.

Йотингер също така заяви, че има известен прогрес в преговорите по отношение на данък добавена стойност (ДДС), но все още има твърде големи различия по ключови въпроси като реформите в пазара на труда и в пенсионната система на Гърция.

От своя страна гръцкият премиер Алексис Ципрас посочи в публикация за френския вестник "Le Monde", че Гърция не трябва да бъде обвинявана, че все още не е постигнала сделка със международните кредитори и призова европейските лидери да заобиколят водените технически разговори, вземайки политическо решение.

"Ако не постигнем споразумение с нашите партньори, това няма да се дължи на наша непреклонност или на неразбираеми позиции от страна на Гърция"
, написа Ципрас.

Той заяви, че гръцкото правителство е готово да направи компромиси, като например за приватизацията, въпреки идеологическата опозиция по този въпрос.