Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви снощи, че днес ще обяви мита от 25% върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ, предадоха световните агенции. Тръмп обяви това пред репортери на борда на "Еър Форс Уан".

Отговорът на европейскли лидери не закъсня - отмъщението ще дойде в рамките на час.  

Президентът Тръмп многократно е заплашвал да въведе мита срещу най-големите търговски партньори на САЩ, обвинявайки ги, че се възползват от американския просперитет. Сега той добави, че ще обяви влизане в сила и на реципрочни мита, които ще засегнат доставки от държав, вече наложили мита на внос от САЩ.

През първия си мандат Тръмп наложи мита от 25% върху стоманата и 10% върху алуминия, но по-късно предостави безмитни квоти на няколко търговски партньори, сред които Канада, Мексико, ЕС и Великобритания.

40% от европейския износ за САЩ може да бъде обект на митнически такси, което може да представлява 1 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП) на ЕС, изчисли "Голдман Сакс".

Европа е готова да реагира "в рамките на един час", ако САЩ наложат мита срещу Европейския съюз, заяви германският канцлер Олаф Шолц по време на предизборен дебат срещу консервативния си съперник Фридрих Мерц, цитиран от Ройтерс и БТА.

В отговор на въпрос от модератора дали ЕС има "списък с неприятности", с които да отговори, ако САЩ наложат мита, Шолц, който изостава значително от Мерц в социологическите проучвания, отговори: "Да, ако трябва да се изразя по най-предпазливия дипломатически начин. Ние като Европейски съюз можем да предприемем мерки в рамките на час".

Френският външен министър Жан-Ноел Баро пък обяви, че страната му ще призове Европейския съюз да отговори на последното съобщение на президента на САЩ Доналд Тръмп относно налагането на мита.

Пред телевизия TF1 външният министър каза, че Франция и нейните европейски партньори не трябва да се колебаят да защитават интересите си пред лицето на заплахите от тарифи на САЩ.

Европейският съюз ще предприеме "ответни мерки" срещу всяко ново мито в САЩ, допълни министърът, цитиран от Франс прес и БТА.

"Няма колебание, когато става въпрос за защита на нашите интереси", подчерта Жан-Ноел Баро, като добави, че Европейската комисия има мандат да действа в тази посока.

Както е известно, търговската политика на ЕС е от компетенциите на Европейската комисия и Европейския съвет.

"Ние ще бъдем готови за трудни преговори, ако се наложи", предупреди миналата седмица председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, като призова "решенията да се вземат без никакви емоции или носталгия по един отминал свят".

Всъщност Канада и Мексико са два от най-големите търговски партньори на САЩ в доставките на стоманата, а Канада е най-големият доставчик на алуминий в САЩ, изтъква Би Би Си.

Канада предупреди, че тарифните ограничения ще имат вредно въздействие върху нейната икономика, докато Австралия подчерта, че хиляди американски работни места могат да бъдат загубени, ако Тръмп продължи напред с плановете си.

И друг икономически гигант е под тревога - Южна Корея. Министерството на търговията, индустрията и енергетиката обяви днес, че е провело спешна среща в Сеул с производители на стомана.

Южнокорейското министерство съобщи, че "се опитва да научи подробности" за евентуалното налагане на високи мита от страна на САЩ. То посочва, че "ще работи в тясно сътрудничество с производителите на стомана, за да реагира активно", ако те бъдат наложени.

Американският президент иска да защити местното производство на метали

Снимка: Istock photo/getty images

Стоманодобивните компании в Южна Корея доставят стомана за заводите на "Хюндай мотър" (Hyundai Motor) и дъщерната му компания "Киа" (Kia). Те осигуряват и доставки за фабриките в САЩ и Мексико на редица производители на потребителска електроника, сред които са "Самсунг електроникс" (Samsung Electronics) и "Ел Джи Електроникс" (LG Electronics), посочват корпоративни представители, на които Ройтерс се позова.

ИЗБРАНО