Вашингтон и Брюксел се разминаха за митата върху стоманата и алуминия
Двете страни засега не постигат споразумение за уреждане на търговските спорове
Представители на Европейския съюз и на САЩ не са постигнали споразумение за уреждане на дългогодишните търговски спорове между трансатлантическите съюзници. Те са провели преговори в навечерието на срещата във Вашингтон между американския президент Джо Байдън и председателите на Европейската комисия и на Европейския съвет - Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Преговарящите не са успели да избегнат връщането на митата върху вноса в САЩ на стомана и алуминий от страните от ЕС, наложени от администрацията на бившия американски президент Доналд Тръмп през 2018 г.
САЩ отмениха митата за внос на стомана и алуминий от ЕС, наложени от бившия американски президент Доналд Тръмп през 2018 г., но при условие, че двете страни одобрят до края на този месец мерки срещу свръхкапацитета в непазарни икономики като Китай и да популяризират по-зелена стомана.
Трансатлантическите партньори се сблъскват с трудности да постигнат споразумение, тъй като Вашингтон иска ЕС да наложи мита върху вноса на метали от Китай, а Брюксел отговаря, че не може да го направи преди едногодишно проучване, за да спази правилата на Световната търговска организация.
Американската администрация поставя това изискване като условие пред европейските си партньори, което трябва да изпълнят, ако не желаят да бъдат върнати митата върху вноса на стомана и алуминий.
Високопоставен представител на администрацията на Джо Байдън заяви, че "САЩ са решени да продължат преговорите с Евросъюза през идните месеци".
Брюксел обаче е решил да се присъедини към усилията на Вашингтон да защити отрасъла от евтина конкуренция. През септември ЕК започна разследване за това дали да наложи наказателни мита, за да защити производителите от ЕС от вноса на по-евтини китайски електромобили, които се ползват с държавни субсидии.
Китай се оплака от "много краткото" време, предоставено от Брюксел, за да участва в консултации относно разследването на ЕС за субсидиите за електрически превозни средства.
Пекин също така прикани Брюксел да запази стабилността на глобалната верига за доставки и стратегическо партньорство между двете страни, докато прилага "предпазливо" търговски мерки за защита.
Друг спорен въпрос в икономическите отношения между ЕС и САЩ е американският Закон за намаляване на инфлацията.
ЕС опитват да смекчат влиянието на отпуснатите от Вашингтон "зелени" субсидии. Евросъюзът смята, че чрез този закон се осигурява предимство за производителите на електрически превозни средства зад Океана за сметка на европейските, припомня Ройтерс.
Двете страни преговарят за споразумение, което ще позволи електрическите превозни средства с критични материали от ЕС - кобалт, графит, литий, магнезий и никел - да получат частични данъчни облекчения. Имайки предвид нуждите на ЕС от подобни материали за зеления му преход, положителното влияние за блока може да бъде ограничено, отбелязва Ройтерс.