Европейската фермерска организация COPA-COGECA изпрати отворено писмо на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и унгарския премиер Виктор Орбан, ротационен председател на ЕС. В обръщението към двамата европейски лидери са описани исканията за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразумението с Меркосур (Mercosur). За това съобщи Българският фермерски съюз (БФС), който членува в организацията и е подписал писмото.

Търговското напрежение с Китай, сделката с Меркосур и влиянието на конфликта между Русия и Украйна влошават условията за земеделските производители в ЕС, се казва в писмото. Там се подчертава, че разрешаването на внос от южноамеркианския съюз, с по-ниски стандарти за устойчивост и качество ощетява фермерите в Европа.

Във връзка с това европейските фермери настояват за "политика, която дава приоритет на конкурентоспособността на земеделието на ЕС и въвежда справедливи стандарти със страните партньори".

В Южноамериканския общ пазар (Меркосур на испански и Меркосул на португалски) пълноправно членуват Аржентина, Боливия (от 8 юли 2024 г.), Бразилия, Парагвай и Уругвай. Членството на Венецуела беше суспендирано на 1 декември 2016 г. Асоциирани страни са Чили, Колумбия, Еквадор, Гвиана, Перу и Суринам.

Европейската комисия и страните от Меркосур се стремят да приключат дългогодишните си преговори за търговско споразумение на среща на върха на латиноамериканския блок в началото на декември. Това пише Politico днес, като се позова на свои източници, запознати с дискусиите по темата.

Подновеният натиск на финала идва на фона на очакванията фермерите в Европа да се обединят срещу сделката, демонстрирайки в Брюксел днес и по-късно тази седмица във Франция, създавайки усещане за дежавю, след като протестите с трактори в цяла Европа принудиха евролидерите да спрат преговорите по-рано тази година, отбелязва Politico.

Сделката (известна като) "крави срещу коли" ще премахне търговските бариери и ще създаде общ пазар от близо 800 милиона души, който представлява една пета от световния БВП. За неговите европейски поддръжници, водени от Германия, пактът е отдавна закъснял, тъй като Китай разширява икономическия си отпечатък в южноамериканския континент и изтласква европейския бизнес настрана, отбелязва Politico.

Но в писмото на европейската фермерска организация (подписано от 50 нейни членове) се дава пример с говеждото месо, внесено от Бразилия, в което "са открити множество опасни хормони като естрадиол 17β, забранен в ЕС от над 40 години поради опасност от рак, но широко използван в Латинска Америка". От БФС изтъкват, че това е било установено след скорошна проверка на ГД "Здравеопазване и безопасност на храните" на Европейската комисия.

Също така царевицата и захарната тръстика, внесени от Бразилия, се обработват с многобройни пестициди, като например атразин, който е изключен от употреба в Европейския съюз повече от 15 години.

Ръководителите на страните членки на Меркосур

Снимка: БТА/АП

Различните стандарти за безопасност и опазване на околната среда правят това търговско споразумение неустойчиво за производителите в ЕС и неконкурентно за фермерите, както и представляват риск за потребителите, коментира Георги Стоянов, председател на БФС, цитиран в тяхното съобщение.

В същото време най-голямата фермерска организация във Франция - Фе Ен Ес Е А (FNSEA), призова членовете си към масови протести от понеделник срещу споразумението за свободна търговия с Меркосур с аргумента, че той ще навреди на селското стопанство на ЕС.

Фермерският протест в Брюксел

Снимка: Белга/БТА

По-рано фермерите в Белгия призоваха за демонстрации пред централата на ЕС в Брюксел. А днес протестираха срещу договора.

"Това търговско споразумение, което свързва част от страните в Южна Америка с Европа, може да има драматични последици за селското стопанство", заяви председателят на Фе Ен Ес Е А Арно Русо пред радио "Франс ентер", цитиран от Ройтерс и БТА.

Снимка: istock by Getty Images

"Затова в понеделник ще излезем на протест във всички региони и ще демонстрираме няколко дни, за да бъде чут гласът на Франция по време на срещата на Г-20 в Бразилия. Надяваме се, че и други европейски страни ще се присъединят към нас, защото не става дума за Франция, а за Европа", допълни той.

Все пак френските фермери не планират да блокират пътища и магистрали, както сториха миналата година по време на протести срещу евтиния внос от Украйна и тежката европейска регулаторна рамка. "Не сме тук, за да притесняваме французите, тук сме, за да им кажем, че сме горди да ги храним и да продължаваме да произвеждаме във Франция", заяви още Русо.

Министърът на селското стопанство на Франция Ани Женевар окачестви планираното споразумение за свободна търговия с Меркосур като "лоша сделка", тъй като тя би позволила във Франция да пристигнат "99 000 тона говеждо месо, 180 000 тона захар и подобно количество пилешко" и да породят опасна конкуренция за местните производители.

Френските фермери страдат от серия неблагополучия, сред които лошите метеорологични условия през настоящата година и болести по добитъка, припомня Ройтерс.

Валонската фермерска организация ФУГЕА смята, че споразумението е опасно за фермерите и казва, че то "противоречи на амбициите на Зеления пакт и стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство", предаде белгийската агенция Белга.

В началото на 2024 г. фермерите във Франция, Белгия, Испания, Германия, Гърция и Полша протестираха срещу нелоялната конкуренция от страни извън ЕС, които не са обект на същите правила, както и срещу бюрокрацията и стандартите, които според тях са твърде обременяващи.

Кога се очаква подписът

Срещата на върха на лидерите на Г-20 следващата седмица (18-19 ноември) в Рио де Жанейро се смята за удобен момент за сключване на сделка, която се подготвя четвърт век. В същото време обаче страните от Меркосур ухажват Китай, като президентът Си Дзинпин също ще пътува до Бразилия, както и Урсула фон дер Лайен.

Президентите на Уругвай, Парагвай, Боливия и Бразилия и външният министър на Аржентина по време на среща на високо равнище на Меркосур, 8 юли 2024 г. Тогава Боливия е приета за пълноправен член на организацията.

Снимка: AP/БТА

Но източниците на Politico споделят, че страните от Меркосур увеличават натиска да сключат сделката с ЕС скоро. Шлифовката под формата на експертни срещи е планирана за последната седмица на ноември в Бразилия.

От 2-ри до 4 декември Уругвай ще бъде домакин на среща на върха на Меркосур, когато Аржентина на Хавиер Милей ще поеме ротационното председателство на блока.

Ето някои реакции

"Ако не сключим търговско споразумение с (Меркосур), тогава нишата ще бъде запълнена от Китай", каза във вторник бъдещият ръководител на европейската дипломация Кая Калас. Между 2020 г. и 2022 г. китайските инвестиции в Латинска Америка са се увеличили 34 пъти, каза бившият естонски премиер на изслушване в Брюксел.

На свой ред френският министър на търговията Софи Прима каза по-рано пред Politico, че страните от Меркосур бързат да сключат сделката до срещата на върха на Меркосур. Тя омаловажи твърдението, че с тази сделка ЕС може да оспори хегемонията на Китай в Латинска Америка.

Евродепутатът и бивш белгийски премиер Елио Ди Рупо заяви в социалната мрежа "Екс", че споразумението в сегашния му вид "поражда сериозни опасения за европейското селско стопанство".

"От решаващо значение е да защитим нашето селско стопанство от рисковете от нелоялна конкуренция, тъй като Европейската комисия ускорява преговорите", каза Ди Рупо, цитиран от Белга и БТА. И  добави: "Ние не сме против международната търговия, но се застъпваме за регулирана, справедлива и устойчива търговия, която зачита нашите социални и екологични стандарти".