"Фраматом" търси финансиране за АЕЦ "Белене"
Френската компания бе подизпълнител на "Росатом" за близо 20% от оборудването и строителството до спирането на проекта
Френската компания "Фраматом" е заявила готовност да търси възможности за финансиране на своето участие в проекта "Белене". Това е заявил главният изпълнителен директор на компанията Бернард Фонтана на среща с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, с шефовете на Българския енергиен холдинг и на НЕК Петьо Иванов и Петър Илиев във Варна.
Още по темата
Това бе поредната среща, която министър Петкова проведе по време на международната конференция "Българската атомна енергетика - национална, регионална и световна енергийна сигурност". Тя проведе срещи и с представители на китайската национална ядрена корпорация CNNC, както и с "Росатом Оверсиис". Така в един ден тя проведе разговори с представители на три от петте компании, до които бе изпратена покана да подадат заявления за стратегически инвеститор в проекта.
Френската компания, която до спирането на проекта "Белене" бе подизпълнител на "Росатом" за близо 20% от оборудването и строителството, е потвърдила, че не само ще търси възможност да осигури финансиране на частта от своята дейност, но ще съдейства и за политическа подкрепа на възобновяването на строителството на атомната централа. Това съобщи след срещата представителят на компанията за България Станислав Георгиев.
Министър Петкова е попитала дали "Фраматом" ще подаде заявление за участие като стратегически инвеститор и е получила утвърдителен отговор, каза Георгиев.
От министерството на енергетиката също съобщиха за срещата. Министър Петкова е заявила, че решението на парламента е централата да се изгражда на пазарен принцип, без държавни гаранции и преференциални договори за изкупуване на електроенергията. Тя е уведомила, че след изтичане на срока за подаване на заявления за участие ще се състави кратка листа и компаниите в нея ще бъдат поканени да подадат обвързващи оферти. Заявила е още, че правителството гледа на проекта като регионален и се търси възможност за включване на Сърбия, Черна гора и Северна Македония в него.