Изборът на инвеститор за изграждането на АЕЦ "Белене" е предопределен - ще е или Китайската държавна компания за ядрена енергетика, или "Росатом". Това обяви пред bTV политикът от БСП и бивш енергиен министър Румен Овчаров.

По думите му инвеститорът ще има политически, а не икономически интерес.

Не смятам, че проектът ще се осъществи поради натиска на Русия, а защото той продължава да е икономически изгоден и продължава да е най-добрият енергиен проект, коментира Овчаров.

Според него "Турски поток" ще мине през България, но ще започнем да печелим 20 години след изграждането му.

 Преди дни в изпълнение на решения на Народното събрание от 7 юни 2018 г. и на Министерския съвет от 29 юни 2018 г. "Национална електрическа компания" ЕАД отправя покана за избор на стратегически инвеститор за изграждане на АЕЦ "Белене".

В рамките на поканата се дава възможност и за заявяване на интерес за придобиване на миноритарно участие в бъдещата проектна компания, както и/или за закупуване на електрическа енергия от бъдещата електроцентрала. Целта на поканата е да предостави определена информация на страните, които желаят да заявят участие в процедурата. Това съобщиха от Министерството на енергетиката.

Българската страна ще участва в проектната компания, екплоатираща АЕЦ "Белене" с апортна вноска на активите, в това число - лицензираната площадка, наличното оборудване, издадените решения, разрешение, лицензии и други документи, свързани с проекта.

В процедурата са заложени редица условия с цел максимална защита на имуществения интерес на българската страна. Българската държава, чрез НЕК ЕАД, си запазва правото на блокираща квота при вземането на решения по определени въпроси от компетентността на общото събрание на акционерите в проектната компания.

Предвижда се изграждането на централата да се реализира на пазарен принцип, без сключване на дългосрочни договори за изкупуване на електроенергия от държавата и предоставяне на държавни гаранции.