Не може да седиш и да очакваш, че един ден някой просто ще те вземе на работа
Университетът ти дава 30%, другото е упорита работа
Имам удоволствието да ви представя поредният участник в платформата на Dir.bg за търсене и предлагане на студентски стажове "Идеалният кандидат".
"За мен никога не е работело сухото изучаване на теория, по какъвто и да било начин и каквото и да съм опитвала. Практиката е в основата на всичко. Смятам, че целта на университетите не е да възпитат професионалисти, те ти дават насока и основа, това как ще развиеш способностите и знанията си зависи само и единствено от теб. Ти сам с изборите и желанието си за работа можеш да стигнеш до ниво на професионалист, но не и да очакваш, че университета ще го направи за теб. Той ти дава едни 30% другото е резултат от упорита работа", споделя Румяна Анастасова, следващият гост на автора на платформата Бисер Кунчев в рубриката "Идеалният кандидат" представя...
Коя е тя?
Здравейте, казвам се Румяна Анастасова, на 20 години съм, от Бургас. Преди 1 година се преместих в София, за да започна образованието си в Нов Български Университет със специалност уеб дизайн и графична реклама. Тази есен ми предстои да бъда втори курс.
Научих за платформата на Dir.bg преди няколко месеца когато за първи път започнах да проявявам интерес към идеята да си намеря стаж, но тогава сметнах, че е твърде рано за предприемането на тази стъпка и реших да изчакам малко. С приключването на втория семестър започнах усилено да търся стаж в България и не само. Това ме доведе и до платформата на Dir.bg. В проекта най-много ме впечатли това, че дава възможност на студентите за първите им стъпки към започването на работа и опознаването на това какво е да работят в реална среда, с реални проблеми.
По мое мнение един студент, трябва да започне стаж възможно най-скоро. Според специалността, която изучавам, мисля че тази стъпка може да се предприеме още в първи курс. Разбира се, има и специалности, които не позволяват това да се случи толкова рано . Колкото по-скоро започне един студент стаж, толкова повече знания и опит ще придобие за в бъдеще. Едно е да учиш нещо теоретично, друго е да се пуснеш в дълбокото и да видиш как функционира всъщност то.
Най-големият проблем според мен е липсата на достатъчно стажови програми. Аз лично много трудно намирам стажови програми за които да кандидатствам тук в България. Мисля, че както повече студенти така и повече фирми трябва да научат за платформата на Dir.bg и да бъдат дадени повече шансове на младите да учат от хора в сверата в която са избрали да се развиват. Понякога тази липса на стажови програми и трудностите в намирането им може да бъде много обезкуражаващо за студентите.
За идеалния стаж на първо място екипът, това да имаш около себе си достатъчно компетентни хора от които да учиш, хора които да те мотивират. Във времевите рамки на стажа си представям на първо място да науча много, което е и главната причина да започна стаж, да ме подготви за бъдещата ми работа. Не по-малко важно е изграждането на контакти с хора развиващи се в същата сфера като теб, може би биха били много полезни един ден.
За мен най-важното, което един кандидат трябва да има е мотивация и амбиция за развитие. Способностите и знанията му ще се развият в продължение на стажа, не това е най-важното. Това, на което според мен трябва да се наблегне е желанието, с което един студент подхожда към тази стъпка. Ясно е , че знанията и възможностите му няма да са перфектни и това е причината да започне стажантска програма, за да се учи.
Колко важни са за теб първите стъпки в кариерата и защо?
От изключителна важност, може би това са и най-важните стъпки. На днешно време повечето фирми изискват опит от кандидатите си, за да започнат работа, а този опит се придобива именно от стажантски програми. Без тези ранни стъпки би било изключително трудно един ден. Не може да седиш и да очакваш, че един ден някой просто ще те вземе на работа. Трябва си работа и отделено време, а всичко се вижда накрая и се възнаграждава по правилния начин.
За мен никога не е работело сухото изучаване на теория, по какъвто и да било начин и каквото и да съм опитвала. Практиката е в основата на всичко. Смятам, че целта на университетите не е да възпитат професионалисти, те ти дават насока и основа, това как ще развиеш способностите и знанията си зависи само и единствено от теб. Ти сам с изборите и желанието си за работа можеш да стигнеш до ниво на професионалист, но не и да очакваш, че университета ще го направи за теб. Той ти дава едни 30% другото е резултат от упорита работа.
Каква е значимостта на семейството ни, за да бъдем успешни?
Всичко с подкрепата на семейството е по-лесно. Когато имаш хора до себе си, които да ти казват, че можеш и вярват в теб, правят пътя към успеха много по-лесен.
Идва момент в които трябва да претеглиш нещата на везна и да видиш кое натежава повече. Жертви се изискват, не може да имаш всичко. За себе си аз съм намерила баланса и ценя времето си, не го пилея и отделям такова на хора за които си заслужава. Всеки един истински приятел би разбрал избора ти да останеш в петък вечер у дома, работейки върху проект вместо да си на парти.
Къде би желала да развиеш кариерата си - България или чужбина?
За себе си съм взела решение, че бих искала да се развивам в чужбина. Професията, която съм си избрала ми позволява мобилност. Бих искала да работя онлайн към чужда компания или пък защо не за себе си.
Както казах по-рано, всяко едно нещо се изплаща, всички усилия, всичкото отделено време, всички жертви. Един ден всичко би било възнаградено по правилния начин, това е нещото, в което вярвам и към което се придържам. Давай всичко от себе си сега, за да имаш избор в бъдеще.
НАЙ
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Криптоиндустрията - инвестиционен ренесанс или надуване на поредния балон?
Великобритания връща железниците под държавен контрол
Проблемите пред металургията у нас - липса на кадри и конкуренция от страни извън ЕС
БНБ пуска в обращение сребърна възпоменателна монета "Българската гайда"
Великобритания връща железниците под държавен контрол
Криптоиндустрията - инвестиционен ренесанс или надуване на поредния балон?
Проблемите пред металургията у нас - липса на кадри и конкуренция от страни извън ЕС