"Не трябва да се притесняваме да задаваме въпроси, ако смятаме, че те са в най-добър интерес на съвместната ни работа. Това важи в еднаква степен както за интервюиращия, така и за кандидата. За мен интервюто е място, където и двете страни трябва да се харесат", споделя Петър Кръстев, който е и следващият гост на Бисер Кунчев в рубриката "HR Guest".
Кой е той?
Казвам се Петър Кръстев и съм изпълнителен директор в БенчМарк Финанс АД. През последните над 20 години БенчМарк Финанс е водещ инвестиционен посредник на българския пазар, лицензиран от Комисията за финансов надзор от 2003 г. Дружеството получава ежегодно награди от Българска фондова борса и други институции. Предоставяме на нашите клиенти онлайн достъп до международните финансови пазари и възможност за инвестиции в над 30 000 финансови инструменти. В това число акции, валути, злато, борсови фондове и други. Присъединих се към БенчМарк през 2008 г. Имам над 15-годишен професионален опит в търговията на финансовите пазари. Фокусът ми като изпълнителен директор е върху бизнес развитието на компанията, продажбите, както и подбора на персонал.
Не трябва да се притесняваме да задаваме въпроси, ако смятаме, че те са в най-добър интерес на съвместната ни работа. Това важи в еднаква степен както за интервюиращия, така и за кандидата. За мен интервюто е място, където и двете страни трябва да се харесат. За да стане това, следва да имаме максимално открит разговор, в който споделянето на информация да е на високо ниво. Така че, ако някоя от страните има нужда да зададе въпрос с риск да бъде неудобен, смятам, че е най-добре за всички да го направи. А и често неудобните или нестандартни въпроси водят до интересни отговори.
Мисля, че малко хора се опитват да разберат повече за бъдещото си работно място, фирмената култура и начина на работа в организацията. Обикновено фокусът е върху самата позиция, отговорностите и заплащането. Затова съветът ми е да се пита активно, за да се прецени, доколко здравословна е работната среда и дали съвпада с нашите разбирания. Относно предварителните съвети, смятам, че не е лош подход. По този начин може да се прецени доколко кандидатът би се съобразил с външна препоръка или да се чуят аргументите му защо не би го направил.
Има проучвания, които показват, че най-голям процент от общото впечатление за кандидата се формира в първите минути на интервюто. Дали го осъзнаваме или не, обикновено това е времето, което има най-голямо влияние върху изборите, които правим в последствие. Затова е добре да имаме едно наум, понеже моментното ни настроение или това на кандидата за работа най-вероятно ще повлияят значително на нашата преценка и изводите, които предстои да направим.
Препоръката ми към кандидатите, които са между 20 и 30 години е да не се фокусират толкова върху възнаграждението, а върху потенциала на бъдещата им работа. Възнаграждението идва след това. То е следствие от придобитите умения и добавената стойност, която човек може да даде в работата си. Преди години, когато започвах работа, бях готов да започна и без заплащане. Често съм назначавал кандидати, които не отговарят на всички изисквания за длъжността, само заради потенциала, който съм виждал в тях. И честно казано не се сещам за случай до сега, в който това да е било грешно решение.
Винаги съм обръщал внимание на отношението към детайлите. Това е нещо, за което следя не само по време на срещите с кандидатите, но още от първото прочитане на автобиографията - начина, по който е оформена и липсата на правописни грешки, ако щете. Смятам, че вниманието към детайлите е доста надежден предварителен измерител за начина, по който човек ще се справя с отговорностите си в бъдеще.
Служителите в компанията успяват да развият или надградят редица качества. Например умения, които позволяват на всички членове да участват активно в процеса на вземане на решения и отборна работа за постигането на общите цели.
Лоялността на служителите е резултат от лоялността и отношението на работодателя към тях. Под работодател имам предвид също мениджър или пряк ръководител. Процесът е взаимен и се случва ежедневно. Тоест, полагането на усилия за задържането на служителите не се случва в определен ден от месеца, а постоянно. И инструментът за това е откритата комуникация и създаването на среда за споделяне.
Стажовете в компанията са чудесна възможност за хора, които се интересуват от финансови пазари, онлайн маркетинг или продажби, да натрупат ценен опит и да преценят, дали това е посоката, в която биха искали да се развиват. Има много качествени млади хора, които показват голям потенциал, когато попаднат в правилна работна среда. Обикновено организираме стажантските програми през летните месеци, но всеки, който има интерес, може да изпрати автобиография и кратко мотивационно писмо по всяко време.
Важен момент, който определи кариерата ми беше във втори курс, когато стигнах до извода, че, за да успея в работата си, трябва да съм много добър в дадено нещо. Избрах това нещо да са финансовите пазари и така започнах да чета и да се интересувам повече. След време, когато приятел ми предложи да започна работа в настоящата ми компания, не се поколебах изобщо. Всъщност се случи така, че заради работата загубих около $2000, които вече бях платил за резервации и самолетни билети до САЩ. Това се равняваше на заплатите, които щях да получа следващата 1 година. И не съм съжалявал за този или за друг избор. Смятам, че всяко решение е най-правилното за времето, в което е било взето.
Генерално не. Но да кажем, че вече нямаме против да правим първото интервю онлайн. Въведохме и предварителен скрининг по телефона, което в общия случай пести време и на двете страни.
Все още предпочитаме стандартния начин на работа на място. Имаме възможност и за работа от вкъщи. Тя е само за определени позиции или по изключение. Като цяло, не очаквам работното място да изглежда много по-различно в следващите години. Ковид донесе своите промени и хората ги възприеха. Вероятно следващото събитие с голям потенциал за промени на работното място е навлизането на изкуствения интелект. В каква посока ще са промените е рано да се каже. Но има вероятност да са такива, които няма да ни се харесат много.
НАЙ
Пестим по 11 млн. лв. средно на ден
Джо Байдън подписа закона за увеличение на тавана на дълга на САЩ
Поевтиняването на храните се забавя, но спадът продължава шеста поредна седмица
Явор Гечев: Спирането на вноса от Украйна беше временно, но трябва да продължи
Джо Байдън подписа закона за увеличение на тавана на дълга на САЩ
Поевтиняването на храните се забавя, но спадът продължава шеста поредна седмица
Пестим по 11 млн. лв. средно на ден
Явор Гечев: Спирането на вноса от Украйна беше временно, но трябва да продължи