ЕС изчерпва газовите си хранилища с най-бързи темпове от намаляването на руските доставки
По-студеното време и по-малкият внос по море увеличават зависимостта от складирания газ
Държавите от Европейския съюз изпразват газовите си хранилища с най-бързи темпове от енергийната криза преди три години. Причината е в по-студеното време, което повишава търсенето, докато страните се борят с намаления внос по море. Това съобщава The Financial Times в статия, която се позовава на данни от браншовата организация Gas Infrastructure Europe. Според нея обемът на газа в хранилищата на държавите от ЕС е спаднал с около 19% от края на септември, когато приключва сезонът за презареждане на газовите пазари, до средата на декември.
През предходните две години са отбелязани само едноцифрени спадове през същия период, когато по-високите от нормалните температури са гарантирали, че хранилищата остават относително пълни до началото на зимния отоплителен сезон, а индустриите са ограничили търсенето поради по-високите цени.
"Европа трябваше да разчита много повече на своите подземни хранилища досега тази зима, отколкото през последните две години, за да компенсира по-ниския внос на втечнен природен газ и да посрещне по-силното търсене", коментира Наташа Фийлдинг, ръководител на ценообразуването на газа в Европа в агенцията за ценообразуване Argus Media.
Европа също така се сблъсква с по-голяма конкуренция за внос на втечнен природен газ (ВПГ) от азиатски купувачи. Те са привлечени от цени, които са по-ниски, отколкото през последните години. Това доведе до забавяне на вноса и необходимост от използване на повече от съхранените резерви.
Последният път, когато газовите запаси на континента бяха изпразнени толкова бързо до средата на декември, беше през 2021 г., когато Русия започна да намалява доставките на газ по тръбопроводи преди нахлуването в Украйна.
Нивата на хранилищата в ЕС сега са на 75%, малко над средното за предходните 10 години, преди западноевропейските правителства да започнат да се опитват да намалят зависимостта си от руския внос. Нивата на хранилищата бяха близо до 90% към средата на декември миналата година.
Европейските цени на газа са с около 90% по-ниски от над 300 евро за мегаватчас, наблюдавани по време на енергийната криза през лятото на 2022 г. Въпреки това, изпразването на хранилищата през зимата може да затрудни и оскъпи презареждането им през следващата година.
Търговците вече търгуват с газ за доставка през следващото лято на по-висока цена, отколкото за доставка през зимата, която следва. Това според The Financial Times е сигурен знак за все по-стръмните разходи за попълване на запасите.
Държавите от ЕС трябва да напълнят хранилищата си до 90% от капацитета до началото на ноември съгласно задължителната цел за презареждане на Европейската комисия, въпреки че някои страни имат по-ниски цели.
Значителна част от доставките сега идват под формата на втечнен природен газ (ВПГ) - процес, който стана все по-политизиран през последните седмици. Избраният за президент на САЩ Доналд Тръмп предупреди ЕС, че трябва да се ангажира да купува "мащабни" количества американски петрол и газ или ще се изправи пред мита, докато Катар заплаши да спре доставките си на ВПГ, ако държавите членки строго прилагат ново законодателство, което ще санкционира компании, които не отговарят на определени критерии за въглеродни емисии, права на човека и трудови права.
САЩ са най-големият доставчик на ВПГ за ЕС, а Катар е третият по големина.
Друга причина за бързото изтегляне беше, че Европа изпита периоди на по-студено време, както и т.нар. Dunkelflaute - дни, в които нито слънчевите панели, нито вятърните турбини не генерират енергия - което увеличи търсенето на газ за производство на електроенергия.
Търсенето на промишлен газ в девет страни от Северозападна Европа тази година се е "възстановило от дъната през 2023 г.", като е нараснало с 6% на годишна база за януари до ноември, според Ан-Софи Корбо, глобален научен изследовател в Центъра за глобална енергийна политика в Колумбийския университет.
Някои страни са изчерпали запасите си по-бързо от други. Нидерландия отбеляза спад от 33% в обемите газ, съхранявани от началото на зимата, докато Франция отбеляза спад от 28%.
Очаква се руският газ, който тече през Украйна към Европа, също да спре в края на следващата година, тъй като споразумението за транзит изтича. Маршрутът представлява около 5% от вноса на газ за ЕС.
"Изглежда, че няма сериозна загриженост" относно потенциалното спиране на руския газ през Украйна, казва пред The Financial Times Андреас Гут, генерален секретар на браншовата организация Eurogas. "Като се има предвид това ... всеки маргинален обем [газ] разбира се, ще окаже влияние през сезона на зареждане."