Чакането и бездействието са верен спътник на неуспеха
Мотивацията е по-важна от опита в първите стъпки в кариерата
"Аз мисля, че колкото по-рано човек започне да се развива, толкова по-добре. Именно затова не спирам да се интересувам и търся възможности, въпреки че съм първи курс. Практиката, в която и да е професия, е изключително важна. Чакането и бездействието няма да помогне, трябва сам да изградиш своя път към успеха. В основата на обучението е самообучението", споделя Ралица Величкова, следващият гост на автора на платформата Бисер Кунчев в рубриката "Идеалният кандидат" представя..
Коя е тя?
Казвам се Ралица Величкова, на 19 години съм, от Асеновград. Уча журналистика в Нов български университет и съм първи курс.
В интерес на истината аз сама открих платформата. Интересувах се дали мога да си намеря стаж в сферата, която изучавам и исках да започна още от първата си година, въпреки че е малко вероятно. Със сигурност най-много в проекта ме впечатли колко много възможности за стажове се предлагат.
Аз мисля, че колкото по-рано човек започне да се развива, толкова по-добре. Именно затова не спирам да се интересувам и търся възможности, въпреки че съм първи курс. Практиката, в която и да е професия, е изключително важна. Все още не съм провеждала стажове, но както споменах много бих искала.
Бих предположила, че е трудно да съчетаваш стажа с университета, но не и невъзможно. Липсата на опит и притеснението в началото също са обичаен проблем за повечето студенти.
За мен най-важно е да съм в спокойна обстановка и хората около мен бъдат разбрани и да ми помогнат да науча много нови неща, които ще са ми от полза в бъдещата реализация. Очаквам стажът да е първата ми стъпка към успеха и да ми се отворят нови възможности.
Бих предала, че това място предлага много възможности за развитие. Не е важно толкова кандидатът да има опит, колкото да има желание и мотивация да учи.
Колко важни са за теб първите стъпки в кариерата и защо?
Според мен първите стъпки в кариерата са най-важни, те дават старт на развитието и оттам човек започва да трупа опит. Без тях просто си оставаш на същото място и нямаш никакъв прогрес.
Университетите те научават на основните неща, но не ти дават нужния опит. Практиката е от най-голямо значение, защото тя ще ни трябва в бъдеще повече, отколкото нещата, които сме учили в университета. Но много зависи и каква специалност изучаваш и в каква област искаш да се развиваш.
Каква е значимостта на семейството ни, за да бъдем успешни?
Според мен семейството оказва голямо влияние върху мотивацията ни. Подкрепата и помощта на близките ни улесняват и продължаваме напред с още по-голямо желание. Без нея със сигурност би било по-трудно и с повече колебания.
Приятелите също влияят до някаква степен, но не изцяло. Важно е да разграничаваме социалния си живот от обучението и задълженията. Аз лично успях да намеря баланса между забавленията и ученето. Намирам време и за двете и не прекалявам. Засега се получава и съм много доволна.
Къде би желала да развиеш кариерата си - България или чужбина?
Бих искала да развия кариерата си тук, защото вярвам, че България не трябва да се подценява и не само в чужбина можеш да преуспееш. Имаш ли достатъчно желание и хъс, всичко е възможно.
Бих ги посъветвала да се интересуват, да не спират да търсят и да грабват всяка една възможност, която им се предоставя. Чакането и бездействието няма да помогне, трябва сам да изградиш своя път към успеха. В основата на обучението е самообучението.
НАЙ
Богаташи "пропуснали" да декларират над 8 млн. лв. пред НАП
Радослав Котларов: Имотният пазар остава горещ, но без признаци за балон
Moody's дава положителен сигнал за бъдещето на водеща банка в страната
Електрохолд Трейд си партнира с германската The Mobility House за оптимизиране на управлението на енергийни активи
Отлагането на либерализацията на цените на битовия ток мина на първо четене
Богаташи "пропуснали" да декларират над 8 млн. лв. пред НАП
Северна Македония подписа споразумението за изграждането на газов интерконектор с Гърция
България е втора в ЕС по годишен ръст на търговията на дребно през март